Czy w Stambule też biegają?

Czy w Stambule też biegają?
25 Wrz
2016

Kto mieszka w stolicy i próbował dzisiaj poruszać się w godzinach porannych w okolicach centrum, ten pewnie klął pod nosem tak, jak my. Maraton Warszawski zaskoczył nas bardzo, ale w całej rozciągłości popieramy kulturę fizyczną, więc niezbyt przyjemne słowa zaraz zastąpiliśmy okrzykami zagrzewającymi do walki i wspomnieniami - bo w kwietniu tego roku zupełnie przypadkiem zatrzymaliśmy podobną chwilę, tylko że w Stambule.

3 Stambul 2016.04 1572

W mieście Sulejmana Wspaniałego byliśmy już kolejny raz, więc postanowiliśmy skupić się na odkrywaniu jego mniej znanych zakątków. Jednak tulipany w Parku Gulhane i fajka wodna w naszej ukochanej Çorlulu Ali Paşa Medresesi kusiły tak mocno, że na ostatni dzień zaplanowaliśmy po raz dwudziesty piąty odkryć na nowo stambulskie stare miasto - Sultanahmet. Krótsza trasa wiodła pod górkę, ale nasze wymęczone kilometrami chodzenia nogi błagały „nie idźcie tą drogą!”, toteż zdecydowaliśmy się na dłuższą, która wiodła nie wiadomo dokładnie jak, ale kuszące było w niej to, że gdzieś tam, nie tak bardzo daleko, widać było Morze Marmara.

4 Stambul 2016.04 1571

Kwietniowe słońce bardzo dawało po oczach i w plecy, widok był, no, stambulski, czyli za trzy miliony lira, ale bardzo stabilny. Aż tu w którymś momencie przed oczyma wyrosło kilkoro afrykańskich biegaczy. Przemknęli koło nas z prędkością światła i dopiero po napisach na koszulkach nieco wolniejszych uczestników daleko za nimi zorientowaliśmy się, że oto znaleźliśmy się w samym środku półmaratonu stambulskiego.

2 Stambul 2016.04 1490

Nie spieszyło nam się, tak jak dzisiaj w Warszawie i dookoła nie było prawie nikogo, poza biegaczami, ochroną i „podawaczami wody”, więc idąc pod prąd mogliśmy trochę poobserwować - bieg połączył sportowców w bardzo różnym wieku (jeden z najstarszych uczestników miał 87 lat, znajdziecie go na zdjęciu powyżej), różnych narodowości, różnych płci i w bardzo różnych strojach (kto zauważy na jednym ze zdjęć faceta w garniturze i z gustowną muchą, temu należą się duże brawa).

5 Stambul 2016.04 1585

Fajnie było zobaczyć miasto w nowej roli - nie chowającego się przed ostrym słońcem wakacjusza, popijającego çay za çayem, ale niestrudzonego półmaratończyka, biorącego kwietniowy upał na spoconą klatę.

A wy biegliście w dzisiejszym Maratonie Warszawskim? Pochwalcie się wynikami!

Baśka