Przełęcz Mangart - najwyżej położona droga w Słowenii

Przełęcz Mangart. Autor zdjęcia: Grzegorz Gieniec Przełęcz Mangart. Autor zdjęcia: Grzegorz Gieniec
23 Sie
2015

Miejsce: Przełęcz Mangart, Słowenia

Okoliczności: Przełęcz Mangart znajduje się w Alpach Julijskich w północno-zachodniej Słowenii - odwiedziliśmy ją podczas wakacyjnego wyjazdu w sierpniu 2015. Do przełęczy prowadzi najwyżej położona górska droga w Słowenii, wznosząca się na wysokość 2055 metrów n.p.m.

Trasa jest wąska, kręta i pełna efektownych serpentyn. Jedzie się ciężko, nie ma szansy, by dwa auta się wyminęły, ktoś zawsze musi cofnąć - na szczęście jest dużo zatoczek, czasem usytuowanych tuż nad brzegiem przepaści. ;) Ale dla cierpliwego kierowcy droga do przejechania każdym autem. Trzeba uważać na motocyklistów, jeżdżą bardzo szybko i często w grupach.

Nawierzchnia jest pokryta asfaltem, a w końcowym odcinku droga prowadzi wykutymi w skałach tunelami. Tunele są krótkie, ale ciężko coś w nich zobaczyć, nawet używając świateł przeciwmgielnych - trzeba zachować dużą ostrożność. Na wysokości 1850 metrów znajduje się dolny parking. Dalej, ze względu na spadające odłamki skalne, obowiązuje zakaz ruchu, ale można jechać na własną odpowiedzialność. W sierpniu ruch był duży - na dolnym parkingu przy zakazie ledwo znaleźliśmy wolne miejsce.

Na szlaku pod Mangartem spotkaliśmy bardzo dużo owiec. Podobno w poszukiwaniu schronienia przed upałem lubią się zatrzymywać w tunelach, co czasem prowadzi do zablokowania ruchu - nam się to na szczęście nie zdarzyło. ;)

Zjazd motorem z przełęczy Mangart. Autor nagrania: mic4376.

Parametry: czas 1/250s, przysłona f/8, ISO 100, ogniskowa 18mm

Sprzęt: Nikon D80 z obiektywem Nikkor 18-135 f/3.5-5.6

Obróbka: Zwiększenie kontrastu i lokalna korekta jasności w Lightroomie.

Grzegorz Gieniec

PS. W tekście Słowenia 2014, dzień 5 - Radovljica, skocznia w Planicy i przełęcz Vršič napisałem, że najwyżej położona górska droga w Słowenii prowadzi przez przełęcz Vršič. Dzięki dla Grzegorza za sprostowanie - najwyższy punkt tej przełęczy jest położony na wysokości 1611 metrów, czyli 444 metry niżej niż w przypadku przełęczy Mangart. (Adam Kliczek)