Wawel o świcie

Wawel o świcie. Autor zdjęcia: Jarosław Ciuruś Wawel o świcie. Autor zdjęcia: Jarosław Ciuruś
25 Mar
2014

Miejsce: Wzgórze Wawel, Kraków.

Okoliczności: To zdjęcie zostało wykonane w marcu 2015 roku dzięki niezwykle szczęśliwemu przypadkowi. Pojechałem do Krakowa odwiedzić rodzinę i przy okazji porobić jakieś zdjęcia o zmierzchu i świcie, jak zwykłem to robić. Byłem dobrze przygotowany do wyjścia w plener -  przynajmniej tak myślałem. ;) Bateria w aparacie miała jeszcze trochę energii, więc wrzuciłem do plecaka tylko jedną zapasową, którą, jak mi się zdawało, wczoraj naładowałem. Niestety, na miejscu okazało się, że bateria w aparacie zużyła się bardzo szybko, a ta w plecaku była... rozładowana.

Warunki tego dnia były wyśmienite. Altocumulusy zaczęły delikatnie świecić już kilkadziesiąt minut przed wschodem słońca, zwiastując bardzo ciekawe światło. Mi jednak pozostało jedynie podziwiać ten widok przy pomocy wzroku. Była godzina 6:00 rano, dookoła ani żywej duszy, a o szansie znalezienia kogoś z aparatem niszowej marki Pentax nawet nie myślałem.

Po dłuższej chwili zauważyłem jednak, że na Moście Dębnickim ktoś rozstawia statyw. Podszedłem bliżej. Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem, że wyciąga z plecaka... aparat Pentax! :D Trzymając się mojego wybawcy od czasu do czasu pożyczałem od baterię, by zrobić zdjęcie. Jedno z nich widzicie właśnie tutaj.

Parametry: czas 2s, przysłona f/10, czułość ISO 200, ogniskowa 16 mm

Sprzęt: Aparat Pentax K-3 z obiektywem Sigma 10-20/4-5.6

Obróbka: Zdjęcie zostało złożone z dwóch ekspozycji: jednej z poprawnie naświetlonymi cieniami, a drugiej - z niebem, zmieszanych przy użyciu warstw i masek. Aby odzyskać szczegóły w czerwieniach, nałożyłem kolejną warstwę uzyskaną z alternatywnie wywołanie RAWa z poprawnie naświetlonym niebem.