Grecja w kryzysie

Grecja w kryzysie. Autor zdjęcia: Grzegorz Lizurek Grecja w kryzysie. Autor zdjęcia: Grzegorz Lizurek
09 Mar
2014

Miejsce: Widok z okna, Saloniki, Grecja

Okoliczności: Na przełomie listopada i grudnia 2011 odbywałem staż w Salonikach w Grecji. Był to czas kryzysu ekonomicznego i politycznego, który de facto trwa nadal. W tym okresie trwały protesty ludzi przeciw rządowi oraz rósł w siłę ekstremalnie prawicowy ruch Złoty Brzask. Jednocześnie większość młodych ludzi kończących studia, bądź będących na studiach doktoranckich nie widziało szansy na zatrudnienie. Możliwość dalszego rozwoju lub zarobienia na życie widzieli głównie w emigracji.

Fotografowałem protesty studentów silnie kontrolowane przez policję przygotowaną raczej na spotkanie z kibolami niż pokojowo protestującymi oraz demonstracje Złotego Brzasku ochranianego przez nielicznych policjantów z drogówki. Jednak zdjęcia z tych wydarzeń nie były ani bardzo dramatyczne, ani nie miały w sobie zbyt dużej wartości metaforycznej.

W ostatnim dniu pobytu niedługo przed opuszczeniem pokoju, w którym pracowałem, zauważyłem niewiarygodnie dużą liczbę ptaków przelatujących nad budynkiem. Wziąłem aparat i w jednej klatce zawarłem wszystko to, co dotychczas zobaczyłem w Grecji. Zdjęcie jest wizualnie atrakcyjne oraz mieści w sobie spory potencjał metaforyczny i emocjonalny. Opis nakreśla tło, ale nawet bez niego fotografia broni się samym obrazem.

Cały materiał z Grecji można obejrzeć na mojej stronie.

Sprzęt: Analogowy aparat Canon EOS 5 z obiektywem Canon 35/2, klisza Fuji Neopan 400, wywołana nominalnie w FX-39, zeskanowana na płaskim skanerze Epson v700.