Z kronik Dawida Skalca

Elektrociepłownia Chorzów, budynek maszynowni CEZ. Autor zdjęcia: Dawid Skalec Elektrociepłownia Chorzów, budynek maszynowni CEZ. Autor zdjęcia: Dawid Skalec
05 Mar
2014

Miejsce: Elektrociepłownia Chorzów, budynek maszynowni CEZ - zdjęcie wykonane z wieży wyciągowej szybu Prezydent.

Okoliczności: W czerwcu 2014 wybrałem się na Industriadę, czyli coroczne święto promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Nasza wycieczka została zorganizowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i uczestniczyli w niej wikipedyści z Polski, Słowacji i Niemiec. Tego dnia obejrzeliśmy wiele zabytków techniki, m. in. wieżę wyciągową szybu "Prezydent" znajdującą się w Chorzowie.

Do wieży dotarliśmy o 19:00. Kolejka przed szybem liczyła ok. 50 osób i posuwała się wolno - ze względów bezpieczeństwa na szczycie wieży mogło przebywać jednocześnie tylko 10 osób. Na szczęście udało nam się wejść na kwadrans przez zamknięciem obiektu. Do pokonania mieliśmy 42 metry wysokości. Każdy z nas liczył schody w swoim języku - w ten sposób wieża szybu stała się drugą wieżą Babel. ;)

Po pokonaniu 210 stopni dotarliśmy na najwyższą platformę. Panorama była spektakularna: na wschodzie Stadion Ślaski i Park Ślaski, a w oddali Katowice; na południu dwie dzielnice Chorzowa - Centrum i Klimzowiec. Mnie zainteresowała Elektrociepłownia Chorzów znajdująca się na północy, bo obiekt ten nie miał jeszcze zdjęcia w Wikipedii. Światła było coraz mniej, a od szybkiej wspinaczki na szczyt trochę trzęsły mi się ręce, oparłem więc aparat o element konstrukcji wieży i uzyskałem ostre zdjęcie. Można je znaleźć w haśle Wikipedii Elektrociepłownia Chorzów.

Parametry: czas ekspozycji 1/500 s, przysłona f/5,8, ISO 200, ogniskowa 99 mm

Sprzęt: Panasonic Lumix DMC-GH3 + obiektyw Lumix G VARIO 14-140 mm f/4,0-5,8

Obróbka: zwiększenie kontrastu programem Photoscape 3.7

PS. Więcej zdjęć Dawida można znaleźć w naszej rozmowie "Warsztat z Dawidem" - przyp. A. K.