Wikiekspedycja 2013 - fotograficzna wyprawa wikipedystów na Dolny Śląsk

Autor zdjęcia: Yarl, licencja: CC BY-SA 3.0 Autor zdjęcia: Yarl, licencja: CC BY-SA 3.0
03 Wrz
2014

W wakacje 2013 roku po raz trzeci organizowałem Wikiekspedycję, czyli wyprawę mającą na celu zebranie dokumentacji fotograficznej, która zostanie wykorzystana w artykułach Wikipedii. W poniższym tekście przedstawię relację z 10 dniowej podróży, podczas której przejechaliśmy prawie 3000 km i wykonaliśmy 8000 zdjęć. Na początek jednak kilka słów wprowadzenia.

Idea

Pomysłodawcami pierwszej Wikiekspedycji byli Przykuta i Pleple - doświadczeni wikipedyści, członkowie Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Zaczęło się w wakacje roku 2008 - jadąc na wakacje zatrzymywali się w polskich i słowackich miejscowościach, by wykonać zdjęcia zabytków, oczywiście z zamiarem umieszczenia ich w Wikipedii. Rok później temat Wikiekspedycji został przedyskutowany przez Zarząd Stowarzyszenia, który przyznał na wyprawę kwotę w wysokości 16 tys. złotych. Przykuta został koordynatorem pierwszej ekspedycji do województwa podlaskiego, w której wzięło udział 11 wolontariuszy.

Od tego czasu co rok w wakacje odbywa się kolejna Wikiekspedycja. Fotografujemy głównie zabytki, zamki i kościoły. Skupiamy się na mniejszych miejscowościach i uwieczniamy zwłaszcza obiekty, które są w złym stanie i w każdej chwili mogą przestać istnieć. Dzięki Wikiekspedycjom zasoby Wikipedii wzbogaciły się o ponad 23 tysiące zdjęć, które ilustrują 3700 artykułów.

1024px-Ognisko w NowoberezowieUczestnicy Wikiekspedycji 2009 w miejscowości Nowoberezowo, od lewej: Polimerek, Anatol, Zwiadowca, Przykuta, Dominika, Pleple2000, Rhn1, Yarl, Karol007. Autor:Polimerek, licencja: CC BY-SA 3.0

Wikiekspedycje nie mogła by się odbyć bez pomocy Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które finansuje projekty związane ze wzbogaceniem treści Wikipedii. Kiedy wypełniając PITa przekazujesz 1% podatku na Wikipedię, to pieniądze trafiają właśnie do Stowarzyszenia Wikimedia Polska i są przeznaczane m. in. na wakacyjne wyprawy wikipedystów. :) Zestawienie wszystkich projektów, które prowadzi Stowarzyszenia znajdziesz tu.

Przygotowania

Dotychczas miałem przyjemność organizować dwie Wikiekspedycje: w województwie podkarpackim (2011) i warmińsko-mazurskim (2012). Mając już pewne doświadczenie, planowanie kolejnej rozpoczęliśmy na początku maja 2013. Pierwszą decyzją był wybór województwa. Ponieważ dotychczasowe Wikiekspedycje odbywały się na terenie Polski północno-wschodniej, postanowiliśmy dla odmiany udać się w przeciwną stronę - na Dolny Śląsk.

Potem przyszedł czas na sformowanie zespołów. Znalezienie chętnych do wyjazdu nie jest zadaniem łatwym, ale dzięki znajomości środowiska wikipedystów udało się zorganizować w sumie 12 osób. Podzieliliśmy się na trzy zespoły: Zachodni (teren działań: Jelenia Góra-Bolesławiec-Zgorzelec-Bogatynia), Centralny (Wałbrzych-Jelenia Góra-Legnica) i Wschodni (Wałbrzych-Żarów-Jelcz Laskowice-Międzylesie). Ja zostałem liderem zespołu Zachodniego, zespołem Centralnym dowodził Yarl, a Wschodnim - Pismaker. Ustaliliśmy termin wyjazdu na 19-28 lipca.

Wikiekspedycja-2013-5601-MapaMapa części obszaru Dolnego Śląska eksplorowanego przez Zespół Zachodni Wikiekspedycji 2013.

W międzyczasie zająłem się stworzeniem budżetu wyjazdu. Wikiekspedycja trwa zwykle 10 dni, wikipedyści podróżują własnymi samochodami i nocują w tanich hotelach lub agroturystykach. Każdy z uczestników otrzymuje zwrot kosztów podróży i noclegów oraz dietę na pokrycie kosztów wyżywienia. Orientacyjny koszt 4-osobowego zespołu to ok. 6000 PLN, z czego większość jest przeznaczona na pokrycie kosztów samochodu (kilometrówka) i noclegów.

Kolejnym krokiem było stworzenie listy zabytków i innych interesujących obiektów znajdujących się na obszarze Zespołu Zachodniego. Jak zwykle oparłem się na liście zabytków nieruchomych publikowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwu i dodałem do nich obiekty nie będące zabytkami, ale istotne z punktu widzenia Wikipedii. W sumie w wykazie liczącym 40 stron znalazło się 250 miejscowości. Oczywiście nie zakładałem, że uda nam się sfotografować wszystkie obiekty - byłoby to fizycznie niemożliwe. Z doświadczenia wiem jednak, że tak obszerna lista pozwala na elastyczne planowanie działań w terenie - w zależności od pogody, stanu dróg i wiedzy lokalnych przewodników.

Potem wybrałem największe miasta znajdujące się na naszym terenie działań i wysłałem do znajdujących się tam urzędów informacje o Wikiekspedycji, prosząc jednocześnie o pomoc w dostępie do muzeów i innych interesujących  obiektów. Wyprzedzając zdarzenia napiszę, że dzięki temu udało się nam m. in. zwiedzić browar w Lwówku Śląskm (konsumpcja była też, a jakże! ;)) oraz zgromadzić pokaźną liczbę materiałów promocyjnych (książek, albumów, ale też... parasolek i ręczników z logiem miasta ;)).

Wikiekspedycja-2013-10-9992-Wikipedia-materialy-promocyjneWalizka z materiałami promocyjnymi Wikipedii przygotowanymi przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Autor zdjęcia: Adam Kliczek, licencja: CC BY-SA 3.0.

Informację o wyprawie wysłałem także do lokalnych mediów oraz zamieściłem w mediach społecznościowych. Zakrojona na szeroką skalę akcja poskutkowała pozyskaniem aż 10 lokalnych przewodników - w Zgorzelcu, Bogatyni, Węglińcu, Bolesławcu i Jeleniej Górze. Mieszkańcy terenów, które odwiedzamy, znają najlepiej dany obszar i ich pomoc jest nieoceniona - zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie zabytki są często zaniedbane lub dosłownie ukryte w chaszczach. Dodatkowo część z nich dysponuje własnymi samochodami, co pozwala na podział zespołu i odwiedzenie większego obszaru.

W ramach współpracy z firmą Sony Polska podczas Wikiekspedycji korzystałem z aparatu bezlusterkowego Sony NEX-7 z obiektywami E 18-200/3.5-5.6, E 30/3.5 makro oraz E 16/2.8 z nakładką szerokokątną i rybie oko. Był to mój pierwszy kontakt z tego typu aparatem, a o moich wrażeniach można przeczytać w tym tekście.

To tyle w temacie przygotowań. Teraz zapraszam do przeczytania relacji z Wikiekspedycji 2013 widzianej oczyma członków Zespołu Zachodniego. :)

Dzień pierwszy - piątek 19. lipca

Wikiekspedycję rozpoczęliśmy tradycyjnie w piątek. Miejscem zbiórki był Zgorzelec. Każdy z nas miał do przebycia nieco inną drogę - Alfista33 z Mławy, CLI z Warszawy, Jagro z Pragi, a Ludwig z Krakowa. Jeśli chodzi o Ludwiga, trzeba dodać, że rozpoczął on wyprawę dzień wcześniej - przybył do Zgorzelca późną nocą 18 lipca, a z samego rana przekroczył zachodnią granicę, by zwiedzić Miśnię i Drezno.

Tymczasem Alfista33 i CLI przemieszczali się samochodem z Warszawy do Zgorzelca. Pogoda dopisywała, a telefon komórkowy umieszczony na uchwycie przyklejonym do szyby co 5 sekund wykonywał zdjęcia - CLI planował zmontować z nich później film poklatkowy promujący Wikiekspedycję, który chciał pokazać na Wikimanii.

Wikiekspedycja-2013-09L-Drezno-zamek-i-kosciol-DworskiDrezno - widok na zamek i kościół Dworski, autor: Ludwig Schneider, licencja: CC BY-SA 3.0

Około godziny 15:00 auto podjechało pod hotel Placebo w Zgorzelcu, gdzie mieliśmy spędzić najbliższe trzy noce. Jagro dołączył do nas o 16:00 i był bardzo zadowolony - ze względu na bliskość czeskiej granicy dotarcie do punktu zbornego zajęło jedynie 3 godziny, a nie 7 czy 9, jak to bywało w poprzednich latach. ;) Po konsumpcji obiadu w restauracji o podniosłej nazwie "Afirmacja" i krótkim spacerze rozdzieliśmy się - Jagro przekroczył Most Jana Pawła II i poszedł oglądać Gorlitz, a Alfista33 i CLI wrócili do hotelu, fotografując po drodze okazji kilka zabytków.

O 20:30 odezwał się Ludwig. Komunikacja z nim była nieco utrudniona - ze względu na awarię mikrofonu w telefonie bardziej przypominała monolog niż dialog. ;) Niemniej CLI wytężając słuch zrozumiał, że Ludwig właśnie dojeżdżał do Drezna, gdzie czekała go przesiadka w pociąg do Zgorzelca. Dołączył do nas późnym wieczorem.

Dzień drugi - sobota 20. lipca

Dzień rozpoczął się od śniadania serwowanego prosto do pokoju. Nie był to jednak efekt zarezerwowania ekskluzywnego apartamentu, tylko remontu hotelowej stołówki. ;) Po spakowaniu rzeczy ruszyliśmy do Bogatyni, gdzie o 10:00 spotkaliśmy się tam z naszym pierwszym lokalnym przewodnikiem - Piotrem Olewnikiem.

Zespół podzielił się - Piotr z Ludwigiem po przekroczeniu niemieckiej granicy odwiedzili m. in. historyczne centrum Żytawy oraz ruiny gotyckiego zamku i klasztoru Oybin; dokonali też zmotoryzowanej pielgrzymki na Jasną Górę (okazuje się, że w powiecie zgorzeleckim znajduje się wieś o takiej nazwie... ;)), a na koniec obejrzeli zespół domów łużyckich w Bogatyni.

Wikiekspedycja-2013-05-A8306-Liberecko-pomnikLiberec (Czechy). Autor: Alfista33, licencja: CC BY-SA 3.0

Natomiast Alfista33 i Jagro ruszyli w stronę trójstyku polsko-czesko-niemieckiego. Następnie eksplorowali pobliskie czeskie miejscowości, odwiedzili wampira Tobiasza w Gródku nad Nysą i posilili się knedlikami. Około 15:00 powrócili do Bogatyni, gdzie spotkali się z kolejnym lokalnym przewodnikiem - Wojciechem Marszałem. Zorganizował on spotkanie z dziennikarką lokalnej telewizji i przekazał wikipedystom materiały promocyjne Urzędu Miasta. Relację ze spotkania można znaleźć na blogu Wojtka - "Punktpotrójny - trzy strony świata".

Po zwiedzeniu Bogatyni i pobliskich terenów przemysłowych wikipedyści obfocili kościół w Działoszynie, następnie spotkali się z Ludwigiem i wrócili do Zgorzelca. Po 20:00 w hotelu pojawił się Arek Kucharski - autor bloga "Moje piękne miejsca", który przekazał ekipie materiały promocyjne od UM Zgorzelec. Ponieważ Arek sfotografował już wcześniej większość zgorzeleckich zabytków, CLI zaprezentował mu, jak wgrywać zdjęcia na Commons i ilustrować nimi hasła Wikipedii.

Dzień trzeci - niedziela 21. lipca

Dzień zapowiadał się owocnie, ponieważ mieli nam towarzyszyć aż trzej lokalni przewodnicy: wspomniany już Arek Kucharski, Radosław Marczyk - autor bloga Z telefonem w nieznane i Marcin Świrski - fotograf (marcinswirski.pl). Spotkaliśmy się pod pięknym neobarokowym budynkiem przy ulicy Parkowej 1 w Zgorzelcu, w którym mieści się obecnie Miejski Dom Kultury.

Po zapoznaniu się i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia grupowego utworzyliśmy dwa zespoły. Arek z CLI i Marcinem wykonali pętlę Zgorzelec - Pieńsk - Nowogrodziec - Lubań - Zgorzelec. Odwiedzili m. in. Henryków Lubański, gdzie rośnie najstarsze drzewo w Polsce - cis pospolity, którego wiek szacowany jest na 1250 lat i Nawojów Łużycki, gdzie na tyłach współczesnego kościoła zachował się bogato zdobiony renesansowy krużganek.

Pewien problem pojawił się przy miejscowościach Radostów Górny, Średni i Dolny - adresy podane w wykazie zabytków absolutnie się nie zgadzały. Na szczęście fotografując tamtejszy kościół natknęli się na sympatycznego radostowianina - pana Stanisława, który zaprowadził ich do poszukiwanych obiektów. Po raz kolejny okazało się, że pomoc mieszkańców jest na wagę złota. :)

Wikiekspedycja-2013-04-0173-Dluzyna-Dolna-kosciolKościół pod wezwaniem Chrystusa Króla w Dłużynie Dolnej. Autor: Adam Kliczek, licencja: CC BY-SA 3.0 (Aparat Sony NEX-7 z obiektywem E 16/2.8 z nakładką szerokokątną.)

Warto też dodać, że w Gierłatowie CLI odebrał telefon od dziennikarki TVN24, która zaproponowała nagranie krótkiej rozmowy z członkami Wikiekspedycji. Był to pewien przełom w kontaktach z mediami - dotychczas takie nagrania były emitowane jedynie przez telewizje regionalne, a tym razem emisja miała nastąpić w programie "Wstajesz i wiesz" o zasięgu ogólnokrajowym. Co z tego wynikło - przeczytacie w relacji z kolejnego dnia.

Tymczasem Alfista33, Jagro i Radosław rozpoczęli podróż od odwiedzenia Izby Regionalnej w Działoszynie, gdzie byli umówieni z jej twórcą - Ryszardem Zawadzkim. Potem krążyli między niemiecką i czeską granicą, odwiedzając m. in. Frydlant, gdzie obejrzeli ruchomą szopkę liczącą 160 lat oraz Wrociszów Dolny, gdzie sfotografowali spaloną zabytkową szkołę. W drodze powrotnej Jagro wykąpał się jeszcze w sztucznym jeziorze Berzdorfer See i ok. 21:00 dzień zdjęciowy zakończył się po blisko 12 godzinach w aucie i plenerze. ;)

Jeśli zaś chodzi o Ludwiga, to po dwudniowym zwiedzaniu Niemiec postanowił zostać w Goerlitz. Miasto zaskoczyło go bogactwem zabytków, w związku z czym wykonał prawie 500 zdjęć.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzeń z tego dnia znajdziecie w relacjach na blogu Arka i blogu Radka.

Dzień czwarty - poniedziałek 22. lipca

Nasz pobyt w Zgorzelcu dobiegł końca - z rana spakowaliśmy ekwipunek do samochodu i wyruszyliśmy na północ. Ze względu na zaplanowane spotkanie z dziennikarką TVN24, CLI ubrał świeżo wypraną białą koszulkę z logiem Wikipedii, ale niestety... Pech chciał, że akurat tego dnia księżna Kate trafiła na porodówkę - ta wiadomość zdominowała ramówkę TVN24 i na Wikiekspedycję nie starczyło czasu.

Około godziny ???? dojechaliśmy do Węglińca, gdzie spotkaliśmy się z panem Alfredem Janickim, twórcą Muzeum Kresów Wschodnich. Muzeum mieści się w dwóch wagonach kolejowych ustawionych w parku miejskim, a na wystawę składają się przedmioty codziennego użytku, z których korzystały osoby przesiedlone z Kresów Południowo-Wschodnich po II wojnie światowej.

Wikiekspedycja-2013-02-0584-Wegliniec-Muzeum-Kresow-Wschodnich-Alfista33Pan Alfred Janicki i Alfista33 w jednym z wagonów mieszczących Muzeum Kresów Wschodnich w Węglińcu. Autor: Adam Kliczek, licencja: CC BY-SA 3.0 (Aparat Sony NEX-7 z obiektywem E 16 z nakładką szerokokątną.)

Spotkanie okazało się bardzo owocne i trwało prawie dwie godziny. Kiedy CLI i Alfista33 słuchali opowieści pana Alfreda, Jagro spotkał się z Jarkiem Razmusem - mieszkańcem Węglińca, który wyręczył nas w fotografowaniu zabytków w tej gminie i razem udali się do lokalnej lokomotywowni. Następnie Jarek podjął nas świetnym posiłkiem regeneracyjnym w postaci pieczonych kiełbasek, kaszanki i bałkańskiego wina - palce lizać! :)

Po konsumpcji CLI przeprowadził z Jarkiem krótki warsztat wgrywania zdjęć na Commons, a następnie zespół ruszył w stronę Bolesławca, fotografując pod drodze interesujące obiekty, m. in. kamienny stół w Godzieszowie, przy którym podobno jadł posiłek Napoleon oraz najstarszy bluszcz w Polsce w Zebrzydowej. Podróż zakończyła się w Agroturystyce w Kruszynie, gdzie wikipedyści przyrządzili na szybko grillowaną kiełbasę (tym razem dla odmiany czerwoną ;)) i udali się na spoczynek.

A co działo się w tym czasie z Ludwigiem? Pozostał on w Zgorzelcu trochę dłużej, po czym ruszył do Budziszyna i ślad po nim zaginął... Ma dołączyć do nas jutro rano. ;)

Dzień piąty - wtorek 23. lipca

Okazało się, że poprzedniego dnia Ludwig wrócił z Niemiec do Zgorzelca późnym wieczorem i nie miał już żadnego transportu, by dołączyć do reszty ekipy w Bolesławcu. W związku z tym przenocował ponownie w Domu Turysty, a z samego rana wsiadł w pociąg i dojechał do bolesławickiego dworca, skąd odebrał go CLI.

O 9:15 byliśmy umówieni ze Sławkiem Gortychem, licealistą z Bolesławca, który miał nas oprowadzić po mieście. Mimo młodego wieku Sławek okazał się świetnym przewodnikiem, a jego wiedza historyczna i pamięć do dat zrobiły na nas duże wrażenie. Spacer po szlaku zabytków Bolesławca, podczas którego zobaczyliśmy m. in. Pomnik Kutuzowa, wiadukt i zwiedzenie Muzeum Ceramiki zajęło ponad 2 godziny.

Wikiekspedycja-2013-07-1024px-Sala-DworskaSala Dworska - największa sala konferencyjna w Zamku Kilczków. Autor: Adam Kliczek, licencja: CC BY-SA 3.0 (Aparat Sony NEX-7 z obiektywem E 16 z nakładką szerokokątną.)

Następnie wspólnie ruszyliśmy do zamku w Kliczkowie. Spotkaliśmy się tam z panem Arturem Rogojsiem, który pokazał nam wnętrza zamku oraz folwark i przekazał materiały informacyjne. Po powrocie do Bolesławca udaliśmy się na obiad. W międzyczasie podliczyliśmy zdjęcia i okazało się, że wspólnie zrobiliśmy ich już ponad 4,5 tysiąca. W związku z tym postanowiliśmy nieco przystopować i resztę dnia przeznaczyć na drobne przyjemności - wieczorne grillowanie kiełbasek przy piwerku i nadrobienie braku snu. ;)

Jutro rano jesteśmy umówieni z panem Kazimierzem Surmą, bibliotekarzem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu, który postanowił przyłączyć się do Wikiekspedycji wraz ze swoim synem. Dołączy do nich Jagro i ruszą na eksplorację terenów na wschód od linii Bolesławiec - Lwówek Śląski; Alfista33, CLI i Sławek pojadą zaś na zachód od tej linii. A co będzie robił Ludwig? Może wybierze się na wycieczkę rowerową na północ od Bolesławca? Zobaczymy. ;)

Dalszą część naszych przygód znajdziecie w drugim odcinku relacji, który ukaże się na blogu za jakiś czas. :) W międzyczasie możecie przejrzeć listę haseł Wikipedii, w których znajdują się zdjęcia wykonane podczas Wikiekspedycji 2013, a więcej informacji na temat wyprawy znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Wikimedia Polska i na stronie na Facebooku. Do usłyszenia. :)