Ekspedycja Słowenia 2014 - zapowiedź

Ekspedycja Słowenia 2014 - zapowiedź
03 Maj
2014

Już jutro wieczorem wyruszamy na 12-dniową ekspedycję do Słowenii. W planach m. in. świt nad jeziorem Bledzkim, górska wspinaczka na Stenar, podziwianie mamuciej skoczni w Planicy, zwiedzanie jaskini w Podstojnej i fotografowanie zachodu słońca w nadadriatyckim Piranie.

Dotychczas miałem okazję organizować trzy Wikiekspedycje. Są to 10-dniowe wakacyjne wyprawy fotograficzne po obszarze Polski, mające na celu zebranie dokumentacji fotograficznej, która zostanie wykorzystana w hasłach Wikipedii. To świetna przygoda, możliwość poznania ciekawych ludzi, rozwijania umiejętności fotograficznych i darmowego podróżowania (całość kosztów wyprawy jest pokrywana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska), a wszystko jedynie w zamian za późniejsze udostępnienie zdjęć na serwerach Wikimedia Commons.

W dwóch z tych wypraw jako kierowca brał udział mój Tata, któremu spodobała się taka forma podróżowania i na początku tego roku zaproponował, byśmy zorganizowali sobie podobny rodzinny wyjazd za granicę. Na początku myśleliśmy o Rumunii, ale potem wybraliśmy Słowenię, głównie ze względu na to, że moi rodzice bardzo lubią chodzić po górach.

Bled Lake Slovenia Loop Air Show Bled 2013Jezioro Bled podczas pokazu lotniczego Air Race 2013. Autor zdjęcia: Gregor Trampuš / Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0

Słowenia jest bardzo małym krajem, zamieszkiwanym przez ok. 2 miliony ludzi, a wielkością odpowiada mniej więcej województwu dolnośląskiemu. Na tym niewielkim obszarze występuje bardzo duża różnorodność krajobrazu - od wyniosłych alpejskich szczytów, przez malownicze krainy wzgórz porośniętych winnicami, aż po krajobrazy o klimacie typowym dla krajów basenu Morza Śródziemnego.

To zróżnicowanie terenu (włączając w to jaskinie i wodospady) będzie wspaniałą okazja do wykorzystania kupionego niedawno ultraszerokokątnego obiektywu Sigma 10-20/4.5-5.6. Sprawdzę też moje nowe fotograficzne akcesoria - nakręcany filtr Hoya NDx8 77 mm i filtry systemu Cokin: połówkowy HiTech 0,9 z miękkim przejściem oraz HiTech ND Pro Stop, który redukuje ilość wpadającego światła aż o 10 przysłon.

Ponieważ będziemy nocować głównie na wiejskich terenach, gdzie nie ma problemów ze smogiem świetlnym, planuję wykonać swoje pierwsze fotografie nocnego nieba, korzystając ze wskazówek zawartych w opublikowanym  niedawno tekście "Star trails czyli uchwycić niewidoczne" autorstwa Rafała Grzelakowskiego. Oprócz wiedzy z pewnością przyda się także wężyk spustowy, solidny statyw i coś na komary. ;)

Jeśli tylko będziemy mieć dostęp do internetu, będę wrzucał codziennie kilka najciekawszych zdjęć. A pełna relacja po powrocie.

Oby tylko pogoda dopisała. :)

Przeczytaj pozostałe artykuły związane z naszymi wycieczkami do Słowenii: :)

Focimy.pl - agregator blogów fotograficznych i wyszukiwarka zdjęć Foto blogi zBLOGowani.pl