V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą

Żołnierze polscy broniący pozycji podczas V Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Autor zdjęcia: Adam Kliczek Żołnierze polscy broniący pozycji podczas V Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Autor zdjęcia: Adam Kliczek
01 Kwi
2014

Na przełomie sierpnia i września miała miejsce V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, połączona z obchodami 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W piątek 31. sierpnia od godziny 10:00 na mławskim rynku trwał piknik militarny. O godzinie 17:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości: przyjęcie meldunku, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, modlitwa za zmarłych, salwa honorowa i defilada pododdziałów. Następnie odbyło się widowisko uliczne "Mława - silna duchem... oddana sercem..." Czas cofnął się do września 1939 roku, by odtworzyć życie tuż przed i po niemieckim ataku na miasto.

Udział w przedstawieniu przygotowanym przez Miejski Dom Kultury oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Mława, wzięło ok. 70 osób. Za reżyserię odpowiadał Mariusz Tarnożek. Scenografię opracowano na podstawie na zdjęć historycznych. Jedną z niespodzianek był wjazdu generał Andersa, który w okolicach Mławy odbierał meldunek. "To fakt historyczny, który nigdy wcześniej nie był poruszany, natomiast w pamiętnikach są zapisy poruszające to wydarzenie" - mówił reżyser.

Po zakończeniu inscenizacji zapalono znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w zabytkowym Parku Miejskim oraz w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w Mławie.

W sobotę 1. września na Polu Bitwy pod Mławą w Uniszki Zawadzkie o godzinie 15:00 rozpoczęła się rekonstrukcja bitwy. Rekonstruktorzy wcielili się w postaci żołnierzy "Żelaznej dywizji", czyli 20 Dywizji Piechoty, która z oddaniem broniła pozycji mławskich w jednej z najważniejszych potyczek kampanii wrześniowej. Koordynator rekonstrukcji był Wiesław Olczak, którego zadaniem było by wszystkie założenia scenariusza zostały zrealizowane w maksymalnym wymiarze, optymalne zgrania poczynań wszystkich rekonstruktorów na polu inscenizacji.

Dowódcą wojsk polskich był Sławomir Jodełka "IGŁA", który wcielił się w postać majora Jana Bronisława Schlichtingera - dowódcy I batalionu 80. pułku piechoty. Wojskami niemieckimi, złożonymi z przeszło 100 osób wspartych bronią pancerną oraz lotnictwem, dowodził Krzysztof Zawiliński. W rekonstrukcji wzięło udział kilkanaście stowarzyszeń i grup rekonstrukcji historycznej. By zachować jak największą autentyczność dużo uwagi poświęcono nie tylko właściwemu dla okresu II wojny umundurowaniu, ale także przygotowaniu taktycznemu i doborowi kadry, która podczas trwającej przeszło godzinę inscenizacji prowadziła oddziały rekonstrukcyjne do zadań na polu inscenizacji. "Przygotowania do tak dużego przedsięwzięcia trwa wiele miesięcy" - mówił Sławomir Jodełka. Ogólnie w rekonstrukcji wzięło udział ponad 400 osób.

Warto pamiętać, że II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata. W czasie 6 lat działań wojennych ginęli nie tylko żołnierze, wojna równie mocno dotykała cywilów: starców, kobiety, dzieci. W czasie II wojny zginęło blisko 11 tysięcy mieszkańców Mławy i zniszczonych zostało 67 procent zabudowań.

Fotoreportaż z V Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą, który w całości można obejrzeć w portalu Wikinews, powstał dzięki finansowemu wsparciu Stowarzyszenia Wikimedia Polska (program Wikigranty). Zdjęcia zostały wykonane przy użyciu teleobiektywu Sony 70-300 f/4.5-5.6G SSM użyczonego do testów przez firmę Sony Polska. (zobacz w Ceneo).