Wyniki konkursu ''Chcę zatrzymać czas''

Zwycięskie zdjęcie autorstwa Danuty Bochenek. Zwycięskie zdjęcie autorstwa Danuty Bochenek.
08 Wrz
2016

Pora na ogłoszenie wyników wakacyjnego konkursu fotograficznego "Chcę zatrzymać czas". Pozytywnie zaskoczyło nas to, że właściwie każde zdjęcie pokazało inne oblicze takich niezapomnianych chwil: zachód i wschód słońca, spokój, ciemne zaułki, radość z bycia razem, a nawet powrót do odłożonego na dłuższą chwilę sportu. Po burzliwych obradach komisji w składzie Baśka i ja (czas ten umilił nam pyszny turecki kysyr autorstwa mojej Małżonki :)), ogłaszamy co następuje.

Pierwsze miejsce za zdjęcie z miejscowości Novigrad w Chorwacji przyznaliśmy Danucie Bochenek. Fotografia ma świetny wakacyjny klimat, dobrą kompozycję i ciekawie zbudowane plany. Na uwagę zasługuje również odpowiednio dobrany czas naświetlania, który pozwolił zamrozić morskie fale rozbijające się o brzeg tuż przed dwoma chłopcami. Danuta otrzymuje od nas książkę „Zdjęcia nocne i przy słabym oświetleniu” Micheal’a Freeman’a, zestaw gadżetów, które przywieźliśmy z Bułgarii oraz pamiątkowy dyplom.

Na drugim miejscu zdjęcie Grzegorza Kubicy w Górach Opawskich. Bardzo podoba nam się fakt, że fotografia nie przedstawia „samotnego mężczyzny patrzącego ze swoim psem w przestrzeń”. York (wydaje nam się, że to właśnie ta rasa, ale poprawcie nas jeśli się mylimy) z właściwą większości małych psów zadziornością patrzy w drugą stronę i nie interesuje go piękno krajobrazu, a jedynie ta kanapka z kiełbasą, którą właśnie pałaszuje turysta stojący naprzeciwko niego. Tak to sobie wyobraziliśmy okoliczności powstania zdjęcia i prosimy nie wyprowadzać nas z błędu. Grzegorz otrzymuje od nas książkę „Kompozycja Bez Tajemnic - jak zrobić wspaniałe zdjęcia każdym aparatem” Bryan’a Petersona oraz pamiątkowy dyplom.

03 Grzegorz Kubica Konkurs Chce zatrzymac czasAutor zdjęcia: Grzegorz Kubica

Zachód słońca w mieście Monastyr w Tunezji wygląda przepięknie. Odpowiednio dobrana ekspozycja pozwoliła w pełni pokazać szczegóły nieba, a bardzo ciepła temperatura barwowa doskonale oddaje gorący pustynny klimat. Adam zwrócił uwagę na nieco niedopracowany kadr (niepotrzebny fragment drzewa po prawej stronie), ale gorąca miłośniczka orientu Baśka zakochała się w tym zdjęciu do tego stopnia, że chętnie widziałaby jego duży wydruk na ścianie w sypialni, tudzież w salonie. Dlatego postanowiliśmy przyznać jego autorowi - Jackowi, nadprogramową nagrodę - magnes z Bułgarii i dyplom.

02 Jacek Koluda Konkurs Chce zatrzymac czasAutor zdjęcia: Jacek Kołuda

A teraz krótkie omówienie pozostałych zdjęć, które wpadły nam w oko. Ewa przesłała ciekawą fotografię dworca PKP we Wrocławiu. Ze względu na symetrię, brak ludzi i odcienie szarości kadr wydaje się bardzo sterylny. Uczucie to przełamuje wschodzące słońce dobrze równoważące ciężar wizualny tablicy z godzinę odjazdu pociągu.

04 Ewa Misterka Konkurs Chce zatrzymac czasAutorka zdjęcia: Ewa Misterka

Zdjęcie Elżbiety to kolejny przykład ciekawego zastosowania symetrii. Dobrze dobrana pora dnia pozwoliła zarejestrować bardzo fajne kolory.

05 Elzbieta Switulska Konkurs Chce zatrzymac czasAutorka zdjęcia: Elżbieta Świtulska

Mam wrażenie, że zdjęcie zyskałoby na użyciu nieco dłuższej ogniskowej i lekkim przekadrowaniu - zasymulowałem to poniżej. Umieszczenie horyzontu w 1/3 wysokości (zasada trójpodziału) dodaje wizualnego napięcia i sprawia, że wzrok chętniej podróżuje w głąb kadru. Takie okoliczności przyrody są też idealną okazja do zastosowania filtra ND, który pozwoliłby znacznie wydłużyć ekspozycję (np. do 1 minuty), dzięki czemu woda zmieniłaby się w "watę".

05 Elzbieta Switulska Konkurs Chce zatrzymac czasAutorka zdjęcia: Elżbieta Świtulska, wersja po skadrowaniu.

Zdjęcie Jolanty z plaży w Dębkach. Tu uwagę zwraca dobrze wkomponowana sylwetka paralotniarza i ciekawa flara od słońca.

06 Jolanta Gaicka Konkurs Chce zatrzymac czasAutorka zdjęcia: Jolanta Gaicka

To kadr z potencjałem, fajna migawka pokazująca moment z podróży w dzikiej przyrodzie. Ja wybrałbym bardziej klasyczne proporcje zdjęcia (np. 2:3), które pozwoliłyby ująć całość postaci oraz czubki drzew i fragment nieba z rysującymi się na jego tle wzgórzami.

07 Monika Laskowska Konkurs Chce zatrzymac czasAutorka zdjęcia: Monika Laskowska

Zdjęcie Krystyny ma ciekawy klimat, gorąca poświata wpadająca przez bramę została uchwycona w odpowiedniej chwili i aż prosi się, żeby coś (lub ktos) na pierwszym planie dopełnił tę kompozycję.

08 Krystyna Smarzewska Konkurs Chce zatrzymac czasAutor zdjęcia: Krystyna Smarzewska

A to zdjęcie Żanety, autorki bloga Sok Życia. Ten dyptyk fajnie oddaje radość z powrotu do jazdy na rolkach po 10 latach przerwy.

09 Zaneta Bartoszek Konkurs Chce zatrzymac czasAutorka zdjęcia: Żaneta Bartoszek

Abstrakcyjny zachód słońca nad Wrocławiem autorstwa Kar M En. Zdjęcie jest ciekawe ze względu na zastosowanie filtrów dających nierzeczywiste kolory i może świetnie się sprawdzić np. jako tapeta na pulpit. To taki impresjonistyczny obraz skupiający się na ulotności chwili.

10 Kar M En Konkurs Chce zatrzymac czasAutor zdjęcia: Kar M En

Zdjęcie Aleksandry o tytule "Spijam uroki Tunezji" to fajny przykład zastosowania wymuszonej perspektywy. Warto nauczyć się robić tego typu fotki, żeby zaskoczyć znajomych podczas opowiadania o swoich wakacjach.

11 Aleksandra Pietrzak Konkurs Chce zatrzymac czasAutor zdjęcia: Aleksandra Pietrzak

Dwunastkę naszych faworytów zamyka zdjęcie Moniki świetnie zatrzymujące w kadrze radość z bycia razem w pięknych okolicznościach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

12 Monika Kaluza Konkurs Chce zatrzymac czas.jpgAutorka zdjęcia: Monika Kałuża

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, znowu nie zawiedliście i przesłaliście bardzo fajne zdjęcia. :) Żeby dowiedzieć się o kolejnych konkursach fotograficznych, śledźcie naszego Facebooka.

Baśka i Adam