Fotograficzne Party - spotkanie IV

Fotograficzne Party - spotkanie IV
04 Kwi
2016

Pora na podsumowanie czwartego Fotograficznego Party. Tym razem przesłaliście 15 zdjęć, a tematycznie dominowały portrety i krajobrazy.

Trójkę moich faworytów otwiera mroczny las autorstwa Damiana. Umiejętna konwersja kolorów do odcieni szarości, mocne podciągnięcie kontrastu i zastosowanie winiety dały intrygujący efekt, kojarzący się z filmem "The Blair Witch Project". ;)

01 Fotograficzne party Damian WielgoszAutor zdjęcia: Damian Wielgosz

Na drugim miejscu zdjęcie o zupełnie odmiennym klimacie. Adrian jest zawodowym marynarzem i fotografuje głównie w trakcie rejsów - tu idealnie uchwycił moment, w którym statek wpłynął w tęczę. Warto zwrócić uwagę, jak na nasze postrzeganie wpływa fakt, że czytamy zdjęcia od lewej do prawej strony. Łuk tęczy tworzy tu przekątną pierwotną (zaczyna się po lewej stronie na górze, a kończy po prawej na dole), co nadaje mu cechy związane z grawitacją - mamy wrażenie, że kolorowe światło spływa na statek z nieba.

02 Fotograficzne party Adrian Tk 1Autor zdjęcia: Adrian Tk

Jeśli jednak zrobimy lustrzane odbicie tego zdjęcia, to tęcza utworzy przekątną wtórną - pojawia się wrażenie, że źródło światła znajduje się na pokładzie i jest skierowane w niebo. Dzięki świadomemu użyciu linii skośnych jesteśmy w stanie tworzyć fotografie, które mocniej oddziałują na widza.

02 Fotograficzne party Adrian Tk 1 lustroAutor zdjęcia: Adrian Tk, po lustrzanym odbiciu zmienia sposób postrzegania tęczy.

I jeszcze na chwilę wracamy do mrocznych klimatów za sprawą Dominika. Ten portret zjawy na kirkucie przywodzi na myśl film "Gnijąca Panna Młoda". Modelka zdaje się wyłaniać zza grobu, co podkreślają blada skóra i świetliste strzępy sukni dorobione podczas postprodukcji.

03 Fotograficzne party Dominik ZolyniakAutorka zdjęcia: Dominik Żołyniak

Poniżej świetny portret środowiskowy autorstwa Przemysława. ;) Spojrzenie jegomościa skierowane poza kadr prowadzi wzrok widza w kierunku butelki, potem przebiegamy po nieostrym tle i zatrzymujemy się na lewej ręce, ściskającej zapalonego papierosa. Zdjęcie zostało wykonane z bliska, a to wymaga przełamania się i zdobycia zaufania portretowanej osoby.

04 Fotograficzne party Przemyslaw WoznicaAutor zdjęcia: Przemysław Woźnica

I kolejna fotka autorstwa Adriana - tym razem z rejsu wzdłuż norweskich fiordów. Podoba mi się warstwowa budowa kadru - woda i domy z przodu, dalej las, a w tle góry. Fajny efekt tworzy też opadająca linia lasu. Może tylko kadrowałbym odrobinę luźniej - przydałoby się więcej przestrzeni w prawym dolnym rogu.

05 Fotograficzne party Adrian Tk 2Autor zdjęcia: Adrian Tk

Intrygujący portret dziecięcy autorstwa Dominiki. Na tym zdjęciu uwagę zawracają przede wszystkim wielkie oczy i zagryziona dolna warga. Ciężar fotografii jest przesunięty a prawą stronę, co dodaje jej dynamiki, a różowy element wózka na dole tworzy fajną ramę.

06 Fotograficzne party Dominika Buliczak 2Autorka zdjęcia: Dominika Buliczak

To zdjęcie z Doliny Pięciu Stawów autorstwa mojego Taty. Moi rodzice od kilku lat wędrują po polskich górach i ja też miałem okazję się do nich przyłączyć. To świetne uczucie, gdy po kilku godzinach wspinaczki można spojrzeć w dół, by zobaczyć potęgę przyrody i poczuć, jakim jest się małym w majestacie gór.

07 Fotograficzne party Dariusz KliczekAutor zdjęcia: Dariusz Kliczek

A to portret w technice high key wykonany przez Olę. Mamy tu do czynienia z kadrem centralnym, ale jest on dynamiczny dzięki pochylonej głowie modelki oraz białej ścianie, która zaburza symetrię.

08 Fotograficzne party Ola KliskoAutorka zdjęcia: Ola Klisko

Ciekawa konstrukcja geometryczna pylonu i lin mostu Rędzińskiego we Wrocławiu. To zdjęcie zostało wykonane z jadącego samochodu - Dominika zaprezentowała mi kilkanaście kadrów, z których wybrała właśnie ten jeden. Uwagę zwraca też brak innych aut i bezchmurne niebo, co tworzy atmosferę pustki.

09 Fotograficzne party Dominika Buliczak 1Autor zdjęcia: Dominika Buliczak

I na koniec Marcin "Auman" Rdest z grupy Frontside, sfotografowany przez Przemka podczas festiwalu Ursynalia 2013. "To był jeden z fajniejszych koncertów, na jakim byłem" - mówi Przemek. - "Auman zaraża swoją energią i demonstruje, że o każdej porze dnia można świetnie się bawić, jeśli robi się to co się kocha." Wysunięty język wokalisty i dłonie złożone w diabelskie rogi mówią same za siebie. ;)

10 Fotograficzne party Przemek SowinskiAutor zdjęcia: Przemek "Spens" Sowiński

To wszystko w tym odcinku, dzięki za przesłane zdjęcia i gratulacje dla wyróżnionych osób. :) Niedawno ruszyłem z fotograficznym Projektem Backstage (robię zdjęcia zespołów muzycznych podczas prób), który zajmuje mi sporo czasu, więc zdecydowałem, że Fotograficzne Party będę ogłaszał raz w miesiącu. Kolejne spotkanie odbędzie się na początku maja - niebawem oddzielny newsletter, który poinformuje Was o tym mailem. Zachęcam też do subskrypcji powiadomienia na moim fanpageu ZatrzymujeCzas.pl na Facebooku. Do usłyszenia. :)

Adam Kliczek