Fotograficzne Party - spotkanie III

Stambuł, widok na dzielnicę Fatih z Wieży Galata, na pierwszym planie Most Galata i Nowy Meczet. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Stambuł, widok na dzielnicę Fatih z Wieży Galata, na pierwszym planie Most Galata i Nowy Meczet. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.
21 Mar
2016

Trzecie Fotograficzne Party za nami. Zachęcałem Was do udziału pisząc, że nie ma nic gorszego dla aspirującego fotografa od robienia zdjęć "do szuflady". Zadziałało - w ten weekend przesłaliście aż 26 zdjęć, czyli 2,5 raza więcej niż w zeszłym tygodniu. Cieszę się, że odkurzyliście swoje archiwa i podzielcie się fotkami - poziom był naprawdę wysoki. :) Poniżej omawiam 9 tych, które spodobały mi się najbardziej.

Trójkę moich faworytów otwiera zdjęcie piramidy Kukulkana wykonane przez Dominika. Świetny klimat dają tu burzowe chmury, które dodają budowli dramatyzmu i monumentalności. Niesamowity efekt wywołuje brak ludzi - w tak popularnym turystycznie miejscu wydaje się to praktycznie niemożliwe. Surowość tego obrazu przypominała mi trochę zdjęcie "Rhein II" Andreasa Gursky'ego i skojarzenie było trafne - okazało się, że Dominik przez prawie 2 godziny mozolnie usuwał z kadru wszystkie postaci. ;)

01 Fotograficzne party Dominik ZolyniakAutor zdjęcia: Dominik Żołyniak

Na drugim miejscu umieściłem zdjęcie wsi Castelluccio di Norcia w regionie Umbria we Włoszech. Kadr pięknie pokazuje kontrast między maleńką miejscowością i monumentalnym łańcuchem gór Monti Sibillini. Do sukcesu zdjęcia przyczynia się też wczesna pora dnia - klimatyczna mgła rozpościera się jeszcze szeroko, bo słońce dopiero co wychyliło się zza grzbietu gór. Brawo Paulina. :)

01 Fotograficzne party Paulina DolezkoAutorka zdjęcia: Paulina Doleżko

Trzecią pozycję zajmuje zdjęcie Beaty z fotograficznego safari w Afryce. Zebry spokojnie i z gracją przechodzą przez jezdnię, nie przejmując się turystami, droga zakręca i znika gdzieś w oddali, a w powietrzu unosi się chmura piasku. Afryka to jedno z moich podróżniczych marzeń - bardzo chciałbym spotkać się z Masajami i sfotografować wielką piątkę. :)

01 Fotograficzne party Beata KaczmarczykAutorka zdjęcia: Beata Kaczmarczyk

A teraz abstrakcja. Na poniższej fotografii Kasi widzę krajobraz jakieś odległej planety, zamieszkałej przez dziwne stwory fruwające po rozgwieżdżonym niebie. Tymczasem są to... meduzy pływające w Morzu Bałtyckim. ;) Ciekawym elementem jest biały pasek na dole zdjęcie, który wygląda jak śnieg czy mgła - w rzeczywistości to wał oddzielający morze od bulwaru.

02 Fotograficzne party Kasia BrzozowskaAutorka zdjęcia: Kasia Brzozowska

I kolejna abstrakcja - tym razem kałuża. Podoba mi się sposób, w jaki ten kard angażuje wzrok. Zaczynamy od środka, koncentrując się na wieży rozmytego budynku, a potem spiralnym ruchem przesuwamy się na liście, do góry, potem w prawo i kończymy w lewym dolnym rogu. Michał od dłuższego czasu fotografuje komórką - twierdzi, że nie musi mieć wielkiego aparatu, żeby pokazać swój punkt widzenia. Uważam, że to dobre podejście. W fotografii najważniejsza jest umiejętność dostrzegania niezwykłych rzeczy w otaczającym nas świecie, a nie wypasiona lustrzanka. ;)

02 Fotograficzne party Michal MozdzynskiAutor zdjęcia: Michał Możdżyński

To most na rzece Tara w Czarnogórze - krajobraz przywołuje wspomnienia z naszych wycieczek do Słowenii. :) Zwróćcie uwagę na malutkie postaci idące mostem - umieszczając je w kadrze Małgorzata podkreśliła wielkość tej konstrukcji.

04 Fotograficzne party Malgorzata BudziszewskaAutorka zdjęcia: Małgorzata Budziszewska

Na zdjęciu Grzegorza spodobało mi się świetne oddanie ruchu. Dzięki zastosowaniu panoramowania, czyli techniki śledzenia aparatem poruszających się obiektów, motocyklista jest ostry, a całe tło dynamicznie rozmazane. Smaczku dodaje rozmyte logo TVN Turbo. ;)

04 Fotograficzne party Grzegorz KubicaAutor zdjęcia: Grzegorz Kubica

Na tym zdjęciu podoba mi się pierwszy plan z nieostrej siatki - sprawia ona, że zbiegające się na horyzoncie tory zyskują nową przestrzeń, a rezygnacja z koloru pozwala skupić się na liniach. Szkoda tylko, że fotka jest w tak niskiej rozdzielczości, bo mocno musiałem wysilić wzrok, by wyczytać napis na reklamie po lewej stronie: "Pluszowe odsetki wracają". :D

04 Fotograficzne party Dominika BuliczakAutorka zdjęcia: Dominika Buliczak

I na koniec zdjęcie lotnicze. Zainteresowało mnie z powodu niezwykłej perspektywy - po pierwszym spojrzeniu miałem wrażenie, że to air-to-air, czyli fotografia samolotu wykonana z innego samolotu. Po rozmowie z Tomaszem okazało się jednak, że wykonał tę fotografię wykonał teleobiektywem z ziemi, tuż po starcie maszyny. Dla mnie jednak nadal ten kadry wygląda jak wyjęty z jakiegoś filmu. :)

03 Fotograficzne party Tomasz HudeckiAutor zdjęcia: Tomasz Hudecki

To wszystko na dzisiaj, dzięki za wszystkie nadesłane zdjęcia i gratulacje dla wyróżnionych osób. :) Ze względu na Wielkanoc kolejne Fotograficzne Party odbędzie się za dwa tygodnie - subskrybujcie powiadomienia na moim fanpageu ZatrzymujeCzas.pl na Facebooku, by być na bieżąco. Do usłyszenia! :)

Adam Kliczek