Rock Na Zielono V - zapowiedź

Rock Na Zielono V - zapowiedź
17 Mar
2016

W piątek 22. kwietnia odbędzie się kolejna edycja imprezy "Rock Na Zielono". To muzyczne wydarzenie poświęcone pamięci Grażyny "Zielonej Zielińskiej", która była dobrym duchem wielu młodych rockowych zespołów. Tym razem na scenie warszawskiego klubu Proxima zagrają zespoły: Dead Sirens, Rain of Sorrow, Testor, Killing Silence i Deriglasoff. Imprezę poprowadzi Przemysław "Jah Jah" Frankowski - znany i lubiany dziennikarz radiowy Antyradia.

Sławek "Zielony" Zieliński, organizator wydarzenia, przedstawia jego historię następująco:

Moja małżonka i ja (czyli Zielona i Zielony) od lat '90 chodziliśmy na imprezy rockowe związane z grupami, w których grał nasz syn i jego koledzy. Zaczęło się od kapel takich jak B.E.T.H, Noconcreto, czy Adrenalina i trwało przez wiele lat, aż do 21. kwietnia roku 2011. W tym dniu w klubie Proxima odbył się koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczono dla czteroletniej Mai, chorej na autyzm dziecięcy. Zagrały zespoły Carnal, NOKO i  B.E.T.H (ten ostatni po raz pierwszy po ponad dwuletniej przerwie). Oczywiście stawiliśmy się i my - Zieloni. Moja żona jak zwykle zaangażowała się w organizację tej imprezy i... półtorej godziny po powrocie z koncertu dostała ataku serca - przeszła na tamtą stronę chmur...

Zielona i Zielony 2011Ostatnia wspólna fotografia Zielonej i Zielonego z 21. kwietnia 2011 roku. Autor zdjęcia: Justyna Zielińska

W rocznicę tego wydarzenia postanowiłem uczcić Zieloną organizując koncert poświęcony Jej pamięci. Zaprosiłem same znane mi kapele: PLAN, Dianoya, Ametria, NOKO, wystąpił też Świstak z zespołu B.E.T.H. Impreza spotkała się z ciepłym przyjęciem, przyszło mnóstwo znajomych, więc rok później postanowiłem ją powtórzyć. I w ten sposób Rock Na Zielono stał się koncertem cyklicznym, którego hasłem jest: "Zawsze w kwietniu, zawsze głośno, zawsze w Proximie, zawsze dla Zielonej."

Jestem pełen podziwu i uznania dla tego, co robi Sławek i rodzina, by oddać hołd "Zielonej" - chyba każdy z nas chciałby, aby tak o nim pamiętano. A oto opis zespołów, które zagrają dla Niej w tym roku:

Dead Sirens

Zespół powstał w 2011 roku w Warszawie. Członkowie grupy to doświadczeni muzycy alternatywni, grający wcześniej w zespołach takich jak The Roosters, Boogie Nights i Radio Error. Muzyka Dead Sirens to wybuchowy rock’n’roll pełny potężnych gitar, niebanalnych melodii oraz naleciałości southern rocka rodem z Seattle.


Rain of Sorrow

To metalowy zespół założony w 2004 roku w Warszawie przez Grzegorza Jezierskiego (ex Daemonicium, Archeon - Made of Hate). W lipcu 2005 r. zarejestrowano debiutanckie promo, na którym znalazły się trzy utwory: „Silenie”, „Surrender” i „Kismet”. Muzykę zawartą na tym materiale można określić jako mieszankę black, death i gothic metalu. Rok 2006 przyniósł zmiany personalne większej części składu, a grupa sporo koncertowała, grając m. in na Panzer Fest czy festiwalu Blackstok w Białymstoku. W roku 2009 w Studio X w Olsztynie zarejestrowano 12 utworów na nową płytę. W grudniu 2014 r. pojawił się nowy singiel zatytułowany "Rain". Obecnie Rain of Sorrow skupia się na koncertach i promowaniu nowego materiału.


Testor

To warszawski zespół metalowy założony przez braci Jung, który rozpoczął działalność na początku lat 90-tych. Do najważniejszych wydarzeń w historii zaliczyć można występy na festiwalu w Jarocinie, trasie koncertowej z Vader, Proletaryat i Sweet Noise, festiwalu w Węgorzewie, Przystanku Woodstock i Hunterfest. Na swoim koncie ma 4 oficjalnie wydane płyty, kilka demówek oraz klipów. Wydana w 2008 roku płyta „Next Stop Insanity” została bardzo dobrze oceniona przez fanów i branżę muzyczną, co ugruntowało mocną pozycję zespołu w czołówce polskiego thrash metalu. W czerwcu 2011 roku za pośrednictwem niemieckiej wytwórni Killer Metal Records, Testor wydał kolejny album zatytułowany „Animal Killstinct”. Podczas ponad 20-letniej historii Testor zagrał setki koncertów z gwiazdami polskiej i zagranicznej sceny metalowej. Aktualnie zespół kończy pracę nad materiałem na nową płytę.


Killing Silence

Grupa grająca energetycznego rocka, której początki sięgają roku 2008 roku. W ciągu kilku lat zagrali wiele koncertów oraz wypuścili 2 EPki i singla. Na początku 2014 roku w zespole pojawił się nowy wokalista Ryanem Pasko z USA i w tym składzie zarejestrowano kolejną EPkę. Pochodzący z niej utwór "Inside" zadebiutował na pierwszym miejscu Turbo Top – listy przebojów Antyradia i utrzymywał się na niej przez 10 tygodni. Warto dodać, że grupa otwierała Impact Festival 2014, na którym gwiazdą wieczoru był Black Sabbath.


Deriglasoff Band

Zespół powstał w 2002 roku z inicjatywy Olafa Deriglasoffa, znanego z kapel: Dzieci Kapitana Klossa, Apteka, Homo Twist, Pudelsi czy Kazik. W pierwszym składzie pod nazwą Os Gatos zespół wydał płytę "Produkt" z którego pochodzą m.in. utwory "Perełka" i "Kosmodres". Druga płyta "Noże" ukazała się w lutym 2011 roku nakładem niezależnej wytwórni Laudanum Rekords, a singlem promującym płytę był utwór "Dyabeu". Także w 2011 roku grupa uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii album roku. W 2014 nakładem wytwórni Mystic Production ukazał się dwupłytowy album "XXX" podsumowujący ponad 30-letnią karierę muzyczną Olafa Deriglasoffa. Zawiera 30 utworów z lat 1980-2014. Wszystkie kompozycje pochodzące sprzed 2013 roku zostały nagrane od nowa w zmienionych aranżacjach.
W chwili obecnej zespół intensywnie koncertuje i pracuje nad nowym materiałem.

Muszę przyznać, że z każdą edycją poziom "Rocka na Zielono" robi się coraz wyższy. W tej imprezie chodzi o autentyczną radość z muzyki, a nie o kasę czy gwiazdorzenie. Zespoły mają świetny kontakt z publicznością i dają z siebie 100%, ponadto panuje luźna atmosfera, bo tu wszyscy się znają. :) Rezerwujcie czas i wpadajcie na imprezę - piątek, 22. kwietnia, klub Proxima, Warszawa. Start o godzinie 18.00, bilety w przedsprzedaży - 30 zł, w dniu koncertu - 40 zł.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak było w poprzednich latach, przejrzyj moje fotoreportaże:

Adam Kliczek