Fotograficzne Party - spotkanie I

Fotograficzne Party - spotkanie I
07 Mar
2016

W ostatni piątek wpadłem na pomysł zorganizowania Fotograficznego Party. Zaadoptowałem ideę stosowaną przez blogerów, którzy urządzają wymianę linków do swoich najnowszych postów. Ja postanowiłem, że co tydzień będę zbierał i omawiam Wasze najlepsze zdjęcia.

Pod postem na Facebooku zamieściliście w sumie 4 fotki - całkiem nieźle jak na pierwszy raz. :) Najbardziej spodobała mi się zdjęcie Pawła Schreynera, zatytułowana "Gdy zbyt długo chodzisz po lesie, las zaczyna ci się przyglądać". Jak dowcipnie skomentował Paweł, kiedy zobaczył tę narośl na drzewie, postanowił, że trzeba jej będzie otworzyć oczy. ;)

1 Fotograficzne Party PawelAutor zdjęcia: Paweł Schreyner

Kolejną fotkę "Szybko wściekły" wykonał Mariusz Satyła. Nawiązanie do tytułu filmu jest w pełni uzasadnione - podniesiona do góry głowa i wyciągnięte czułki ślimaka świadczą, że sprintuje na maksymalnych obrotach. ;) Fajnie komponuje się też nieostra postać w tle. W fotografii zwierząt zwykle konieczne są krótkie czasy naświetlania, ale w tym przypadku prawdopodobieństwo, że zdjęcie wyjdzie poruszone, było raczej niewielkie. ;)

2 Fotograficzne Party MariuszAutor zdjęcia: Mariusz Satyła

Kolejne zdjęcie przesłała moja żona Basia - widać na nim, jak brodzi w strumieniu w Kapadocji. Podziwiam jej uśmiech na twarzy, bo w lutym woda tam była z pewnością lodowata. ;)

3 Fotograficzne Party BasiaAutor zdjęcia: Jena Lynch

Ostatnią fotkę wykonała Kasia Brzozowska - to fotomontaż dużego księżyca umieszczonego na tle nocnej plaży. Rzeczywiste wykonanie takiego zdjęcia jest trudne z trzech powodów:

  • trzeba mieć bardzo "długi" teleobiektyw - rzędu 500mm czy 800mm
  • księżyc musi znajdować się w pozycji, która dobrze komponuje się z krajobrazem
  • jasność księżyca jest duża w porównaniu z oświetleniem otoczenia (to jak próba sfotografowania słońca za dnia)

Z tego powodu często robi się dwa oddzielne ujęcia - najpierw tło, a potem zbliżenie na księżyc i łączy podczas obróbki.

W przypadku poniższej fotki podoba mi się niecentralny plan i warstwowa budowa - z przodu plaża, potem pomost, statek i księżyc. Przyznam jednak, że ostry jak brzytwa księżyc wygląda nieco nienaturalnie w porównaniu z rozmazanym statkiem w tle. Gdyby fotka plaży miała większą głębię ostrości (mocne przymknięcie przysłony i ustawienie focusa na hiperfokalną), byłoby jeszcze lepiej. :)

4 Fotograficzne Party KasiaAutorka zdjęcia: Kasia Brzozowska

To tyle na dzisiaj, do zobaczenia na kolejnym fotograficznym party w najbliższy piątek. Fotki będzie można wrzucać na moim fanpageu na Facebooku - polajkujcie go, by być na bieżąco. :)

Adam Kliczek