Wczoraj poznaliśmy laureatów konkursu Wiki Lubi Przyrodę, będącego częścią międzynarodowej inicjatywy Wiki Loves Earth. Jej celem jest powiększenie bazy zdjęć dostępnych na wolnych licencjach potrzebnych m.in. do ilustrowania haseł w Wikipedii.
Konkurs Wiki Loves Earth został stworzony w roku 2012 przez ukraińskich wikipedystów. Z roku na rok jego zasięg jest coraz większy - w 2014 odbył się w 15 krajach na czterech kontynentach, 3000 osób przesłało ponad 70 tysięcy zdjęć. W tym roku konkurs po raz pierwszy odbył się w Polsce - przez cały maj można było nadsyłać fotografie przedstawiające dziedzictwo przyrodnicze naszego kraju.
W konkursie mogły brać zdjęcia przedstawiające obszar Natura 2000, parki krajobrazowe, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i zarejestrowane pomniki przyrody. Fotografie nie mogły być wcześniej publikowane w internecie - chodziło o to, by zachęcić uczestników do przejrzenia swoich archiwów lub wykonania nowych zdjęć.
Dla autorów trzech najlepszych fotografii przewidziano nagrody pieniężne o wartości odpowiednio 3000 PLN, 1500 PLN i 750 PLN. Dodatkowo zostały przyznane nagrody w czterech kategorii tematycznych: szeroki plan obszaru chronionego, charakterystyczne obiekty wodne, charakterystyczne obiekty skalne i zarejestrowane pomniki przyrody.
Obrady komisji konkursu Wiki Lubi Przyrodę 2015. Autor zdjęcia: Paweł Marynowski.
Na polską edycję konkursu napłynęło 3960 prac przesłanych przez 371 autorów. Aż 76% z nich nie udzielało się wcześniej w projektach Wikimedia. Przekrój fotografowanych tematów był bardzo szeroki - od nadbałtyckich plaż, poprzez jeziora, lasy i parki, aż do polskich gór. Wszystkie zdjęcia zostały opublikowane na wolnej licencji Creative Commons, która pozwala ona na darmowe kopiowanie i rozpowszechnianie prac z jednoczesnym zachowaniem praw autorskich.
Spotkanie Komisji Konkursowej miało miejsce w Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. W skład weszli:
- Antoni Kreis - artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego ZPAF. Uczestnik blisko stu fotograficznych wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych.
- Cezary Korkosz - fotograf przyrody, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, autor wystaw, laureat wielu nagród i wyróżnień. Jego prace są publikowane m.in. przez National Geographic, Przyrodę Polski, Projekt Planeta.
- Jarosław Ciuruś - fotograf amator, specjalizuje się w architekturze, wnętrzach i krajobrazie miejskim, uczestnik Wikiekspedycji w roku 2013, laureat konkursu Wiki Lubi Zabytki w latach 2013 i 2014, laureat międzynarodowej edycji konkursu Wiki Loves Monuments 2013.
- Justyna Suchecka - dziennikarka w dziale "Wydarzenia" Gazety Wyborczej. Pisze głównie o edukacji oraz problemach i sukcesach młodych ludzi.
- Jarosław Sadowski - przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Naczelnik Wydziału ds. Geoinformacji w Departamencie Informacji o Środowisku.
Ja, podobnie jak w przypadku poprzednich edycji konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, objąłem funkcję przewodniczącego Komisji. W porównaniu z konkursem Wiki Lubi Zabyki 2014, na który przesłano ponad 50 tysięcy zdjęć, tym razem wstępna selekcja poszła dużo szybciej. ;) Ostatecznie jury obradowało nad 184 plikami.
Najpierw przeprowadziliśmy dwa etapy selekcji negatywnej, podczas której odrzucaliśmy zdjęcia, które uznaliśmy za słabsze. W ten sposób ograniczyliśmy liczbę fotografii do 22. Następnie w drodze konsensusu wybraliśmy 3 najlepsze prace i 7 wyróżnionych. Na końcu przyznaliśmy 5 nagród w kategoriach tematycznych.
A teraz zapraszam do obejrzenia najlepszych zdjęć przesłanych na konkurs Wiki Lubi Przyrodę 2015. (Wszystkie fotografie zostały opublikowane na licencji CC-BY SA 3.0)
Adam Kliczek
Kategoria ogólna
Miejsce 1. Suwalski Park Krajobrazowy. Krajobraz okolic Szurpił, autor: Paweł Wojtyczka. Nagroda 3000 PLN
Miejsce 2. Obszar specjalnej ochrony ptaków Pieniny, autor: Qvidemus. Nagroda 1500 PLN.
Miejsce 3. Specjalny obszar ochrony siedlisk Dolina Prądnika. Brama Krakowska, autorka: Aneta Pawska. Nagroda 750 PLN.
Wyróżnienie 1. Rogaliński Park Krajobrazowy, autor: Ferb1972
Wyróżnienie 2. Nad rzeką Pasłęką, autor: Hubert Ignatowicz
Wyróżnienie 3. Specjalny obszar ochrony siedlisk Tatry - Tatry Wysokie widziane ze Spiszu Polskiego, autor: Łukasz Śmigasiewicz.
Wyróżnienie 4. Nadmorski Park Krajobrazowy, autorka: AjriszZona.
Wyróżnienie 5. Obszar specjalnej ochrony ptaków Zatoka Pomorska - kamienny falochron na plaży w pobliżu Sarbinowa, autor: Łukasz Śmigasiewicz.
Wyróżnienie 6. Specjalny obszar ochrony siedlisk Karkonosze - Śnieżne Kotły, autorka: Aneta Pawska
Wyróżnienie 7. Specjalny obszar ochrony siedlisk Karkonosze - wodospad Podgórnej, autorka: Aneta Pawska.
Kategoria: Szeroki plan obszaru chronionego
Miejsce 1. Specjalny obszar ochrony siedlisk Tatry - Tatry Wysokie widziane ze Spiszu Polskiego, autor: Łukasz Śmigasiewicz. Nagroda 1000 PLN.
Miejsce 2. Obszar specjalnej ochrony ptaków Tatry - Giewont, autor: Qvidemus. Nagroda 750 PLN.
Kategoria: charakterystyczne obiekty wodne
Miejsce 1. Specjalny obszar ochrony siedlisk Karkonosze - wodospad Podgórnej, autorka: Aneta Pawska. Nagroda 1000 PLN.
Kategoria: zarejestrowany pomnik przyrody
Miejsce 1. Rogaliński Park Krajobrazowy, autor: Ferb1972. Nagroda 1000 PLN.
Kategoria: charakterystyczny obiekt skalny
Miejsce 1. Park krajobrazowy Orlich Gniazd - Góra Janowskiego w Ogrodzieńcu, autor: Łukasz Śmigasiewicz. Nagroda 1000 PLN.