Jak fotografować na wakacjach? - poradnik dla amatorów (część 2)

Jeśli podczas jazdy samochodem jesteś pasażerem, miej zawsze pod ręką aparat - fajne zdjęcie można zrobić nawet w drodze. ;) Droga Arizona Highway 64 po wschodniej stronie Wielkiego Kanionu Kolorado, USA. Autor zdjęcia: Adam Kliczek (aparat Sony A580 z obiektywem Minolta 70-210/4) Jeśli podczas jazdy samochodem jesteś pasażerem, miej zawsze pod ręką aparat - fajne zdjęcie można zrobić nawet w drodze. ;) Droga Arizona Highway 64 po wschodniej stronie Wielkiego Kanionu Kolorado, USA. Autor zdjęcia: Adam Kliczek (aparat Sony A580 z obiektywem Minolta 70-210/4)
24 Maj
2015

W pierwszej części tego poradnika pisałem m. in. o wyborze aparatu, kadrowaniu, zasadzie trójpodziału i robieniu zdjęć dzieciom. W drugiej części znajdziecie porady na temat fotografowania wschodów słońca oraz nocnych krajobrazów, a także kilka praktycznych uwag o selekcji i bezpiecznym przechowywaniu zdjęć.

Jak zrobić dobre zdjęcia z wakacji? - ciąg dalszy

Fotografuj podczas jazdy samochodem

Jeśli w trakcie podróży samochodem widzisz ciekawy krajobraz, nie wahaj się wyciągnąć aparatu. Zdjęcia z drogi będą stanowić ciekawe uzupełnienie fotoreportażu z wakacyjnej wycieczki. Musisz tylko pamiętać o odpowiednim ustawieniu parametrów i zastosowaniu teleobiektywu. Więcej szczegółów znajdziesz w poradniku Jak zrobić dobre zdjęcie z samochodu?

Wakacyjne trofea

W każdym z nas tkwi coś z natury myśliwego - na wakacjach naszymi trofeami stają się zdjęcia rodzinne wykonane na tle znanych budowli czy pomników. Zasadność udowadniania na każdej fotografii, że było się w danym miejscu jest dyskusyjna, jeśli jednak nie możesz się przed tym powstrzymać, zrób to porządnie. Najpierw znajdź odpowiednie miejsce, z którego obejmiesz cały obiekt, np. kościół, następnie poproś członków rodziny, by zbliżyli się do Ciebie i skadruj ich od pasa w górę. Postaci zasłonią nieco budynek, ale ich twarze staną się na tyle widoczne, że zdjęcie będzie można potraktować jako portret z interesującym tłem.

Możesz też dodać akcent humorystyczny eksperymentując z tzw. wymuszoną perspektywą. To rodzaj złudzenia optycznego, które powoduje, że dany obiekt wydaje się być mniejszy lub większy niż w rzeczywistości. Jeśli ustawisz człowieka w odpowiedniej odległości od budynku, obydwa te obiekty mogą mieć podobną wysokość - popularne są np. fotografie turystów podtrzymujących krzywą wieżę w Pizie. Warto też dokumentować spontaniczne sytuacje - córkę próbującą jakiejś nowej potrawy, męża starającego się dogadać ze sklepikarzem w jego ojczystym języku, czy syna, który właśnie przewrócił się podczas nauki jazdy na nartach. Z pewnością będzie to wyglądać dużo ciekawiej niż osoby karnie "przyklejone" do ściany budynku czy pomnika.

Krzywa Wieza Piza wymuszona perspektywaTurysta podtrzymujący Krzywą Wieżę w Pizie - przykład zastosowania wymuszonej perspektywy. Autor zdjęcia: Vin7474 / Wikipedia (PD, aparat kompaktowy Canon PowerShot A560)

Sfotografuj wschód słońca

Spróbuj przynajmniej raz wstać wcześnie rano, by uchwycić na zdjęciach wschód słońca. Większość turystów o tej porze śpi, więc zrobisz oryginalne fotografie, uda Ci się też sfotografować ulice zanim jeszcze pojawią się na nich tłumy zwiedzających. Zaplanuj wcześniej, gdzie będziesz mieć najlepszy widok (możesz skorzystać z mapy położenia słońca np. suncalc.net) i udaj się tam kilkanaście minut przed świtem. Słońce rozświetlające chmury jest piękne samo w sobie, ale zdjęcie zdecydowanie zyska, jeśli umieścisz na pierwszym planie elementy, które wprowadzą widza w scenę (np. rybackie łodzie na brzegu morza lub sylwetki budynków). Ze względu na duży kontrast sceny możesz spróbować użyć trybu HDR.

USA Arizona Wielki Kanion wschod slonca 0501 3Wschód słońca nad Wielkim Kanionem, Arizona, USA. O godzinie 6 nad ranem moim jedynym towarzyszem był fotograf, widoczny jako mała czarna plamka na szarej skale w centrum zdjęcia. To jedno z tych ujęć, które wyglądają najlepiej na dużym telewizorze lub wielkoformatowym wydruku. Autor zdjęcia: Adam Kliczek (aparat bezlusterkowy Sony NEX-6 z obiektywem E 16-50/3.5-5.6)

Fotografia nocna

Warto poświęcić jeden wieczór na robienie zdjęć późnym wieczorem lub nocą. Zastosuj program tematyczny "Nocny krajobraz" i oprzyj aparat na płaskiej powierzchni lub umieść go na małym statywie. Dzięki temu uchwycisz nie tylko ładnie oświetlone elewacje budynków, ale też nietypowe efekty, jak rozmazane smugi świateł samochodów, czy rozmytą wodę wypływającą z fontanny. Statyw ułatwi też zrobienie wspólnego zdjęcie z całą rodziną - wystarczy użyć trybu "Nocny portret" i ustawić opóźnienie wyzwolenia migawki aparatu na 10 sekund.

Jeśli nocujesz w małej miejscowości, z dala od świateł wielkich miast, możesz spróbować wykonać zdjęcia smug gwiazd (tzw. star trail). Potrzeba do tego spokojnego miejsca, gdzie można zostawić aparat na statywie na około 90 minut - idealny będzie balkon z widokiem na góry lub morze. Dokładny opis tego typu fotografii znajdziesz w artykule Star Trail, czyli uchwycić niewidoczne.

Stambul most Galata Nowy Meczet 1663Widok z Wieży Galata, Stambuł, Turcja. Dzięki użyciu niewielkiego statywu pokazałem na tym zdjęciu oświetloną elewację Nowego Meczetu, a światła samochodów przejeżdżających przez Most Galata zmieniły się w barwne smugi. Autor zdjęcia: Adam Kliczek (aparat bezlusterkowy Sony NEX-6 z obiektywem E 55-210/4.5-6.3)

Akumulatory i karty pamięci

Nawet najlepszy aparat nie zrobi zdjęcia, gdy zabraknie mu energii. Pamiętaj więc, by regularnie ładować akumulator. Warto zabrać w podróż zapasową baterię - waży niewiele, a będziesz mieć pewność, że w środku dnia nie zostaniesz bez prądu. Podobnie jest z kartami pamięci - zawsze warto mieć jedną w zapasie. Jeśli na wakacje zabierasz laptopa, kopiuj na niego zdjęcia każdego wieczora - ocalisz je w razie awarii karty czy kradzieży aparatu.

Selekcja i archiwizacja zdjęć

Po powrocie z wakacji przychodzi czas na przejrzenie wykonanych fotografii. Wiele osób tworzy na dysku komputera katalogi o przypadkowych nazwach (np. "fotki4") i wrzuca tam zdjęcia. Po kilku wyjazdach powstaje taki bałagan, że znalezienie folderu z konkretnego wyjazdu zajmuje kilkanaście minut i jest przyczyną frustracji (z przeklinaniem i chęcią ciśnięcia laptopem o ścianę włącznie ;)). Dlatego warto od samego początku zadbać o porządek w naszej kolekcji:

  1. Na początku utwórz na Pulpicie katalog "Zdjęcia"
  2. Stwórz w nim podkatalog "2015"
  3. W tym podkatalogu twórz oddzielne foldery dla każdego wyjazdu. W jego nazwie umieszczaj datę i miejsce, np. "2015.07.10 Wakacje Słowenia". Przegraj tam wszystkie zdjęcia z kart pamięci aparatu i ewentualnie z telefonu.

Teraz czas na selekcję zdjęć - dobrym i darmowym narzędziem do tego celu jest Picassa. Pozwala na wygodne przeglądanie fotografii, wprowadzanie drobnych poprawek, tworzenie kolaży i zapis pokazu slajdów na płycie DVD. Fotografie można opisywać tagami, a wbudowana funkcja rozpoznawania twarzy pozwala łatwo odnaleźć zdjęcia członków rodziny. Poświęć nieco czasu na naukę obsługi tej aplikacji, a wkrótce będziesz w stanie bez problemu okiełznać kolekcję kilkunastu tysięcy zdjęć. :) Na początek polecam poniższy filmik opublikowany przez "Komputer Świat", natomiast szczegółową instrukcję obsługi znajdziesz na oficjalnej stronie pomocy.

Podczas selekcji usuń wszystkie kiepskie i zdublowane zdjęcia. Jeśli masz trzy ujęcia tego samego motywu, zostaw tylko jedno - nie chcesz przecież zanudzić widzów. Jeśli masz przy tym wątpliwości, poproś kogoś o pomoc, opinia drugiej osoby pozwala spojrzeć na fotografie z zupełnie innej strony. Następnie wybierz najlepsze zdjęcia i przygotuj je do wydruku, prezentacji na telewizorze lub zamieszczenia w serwisie społecznościowym. Kluczem do sukcesu jest zróżnicowanie – wybieraj zarówno kadry "ciasne" jak i "szerokie", pokaż członków rodziny, ale też samo miejsce wakacji, nie zapomnij też dodać kliku zdjęć nocnych lub ze wschodu słońca.

Nie przesadzaj z liczbą fotografii - w przypadku prezentacji na telewizorze optymalną liczbą będzie 100-200 zdjęć. Zakładając, że przy każdym zdjęciu opowiesz kilka słów, prezentacja pojedynczego kadru zajmie ok. 5-10 sekund, więc całość prezentacji powinna się zmieścić w kwadransie. Oczywiście jeśli z którym ze zdjęć wiąże się jakaś ciekawa historia, zatrzymaj się przy nim dłużej i spróbuj zaciekawić widzów opowieścią.

Jeśli masz małe dzieci, z pewnością spodoba im się zabawa w tworzenie rodzinnego albumu. Zrób odbitki najlepszych zdjęć z wyjazdu i razem ułóżcie z nich opowieść. Wklejone na karty fotografie możecie uzupełnić zabawnymi opisami lub rysunkami. Inną opcją jest tworzeniem fotoksiążki z każdego wyjazdu - zdjęcia układasz korzystając z komputerowej aplikacji, sam projektujesz okładkę i podpisy, a zlecenie wydruku wysłasz przez internet. Popularnym serwisem służącym temu celu jest CEWE Fotoksiążka.

Dbaj o bezpieczeństwo zdjęć

W przypadku awarii komputera często nie da się odzyskać nagranych na nim plików. To bardzo ważne - w ten sposób możesz stracić wszystkie rodzinne pamiątki. Dlatego koniecznie zainwestuj w zewnętrzny dysk twardy i co miesiąc (lub co tydzień, w zależności od tego, jak często fotografujesz) wykonuj na nim kopię zapasową katalogu ze zdjęciami. Jeśli zewnętrzny dysk ulegnie uszkodzeniu np. na skutek upadku czy zalania i system zacznie sygnalizować błędy odczytu/zapisu, pozbądź się go bez skrupułów i kup nowy - bezpieczeństwo danych jest najważniejsze.

Jeśli drukujesz fotoksiążkę z danego wyjazdu, dobrym pomysłem może być zgranie zdjęć na płytę DVD i umieszczenie jej w kopercie przyklejonej do ostatniej strony albumu. Warto co kilka miesięcy sprawdzać, czy dane na płycie nadal dają się odczytać i w razie problemów natychmiast skopiować zawartość na nowy nośnik.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że porady zawarte w tym tekście pomogą Wam zrobić świetne zdjęcia podczas tegorocznych wakacji. :) Poruszyłem tu tylko kilka podstawowych tematów, z czasem będę publikował kolejne poradniki, które pomogą rozszerzyć wiedzę fotograficzną i robić jeszcze lepsze zdjęcia. A na koniec obiecana lista książek - lektura obowiązkowa dla ambitnych fotoamatorów. :) Jestem w posiadaniu wszystkich tych pozycji i gorąco je polecam:

Jeśli masz jakieś pytania związane z fotografowaniem, możesz zadać je w komentarzach pod tekstem lub napisać do mnie maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. :)

Adam Kliczek