''Małe jest piękne'' - konkurs makrofotografii w serwisie Shuttout

Plasterek kiwi w szklance gazowanej wody - jeden z moich pierwszych eksperymentów z makrofotografią. Autor zdjęcia: Adam Kliczek Plasterek kiwi w szklance gazowanej wody - jeden z moich pierwszych eksperymentów z makrofotografią. Autor zdjęcia: Adam Kliczek
25 Maj
2015

Dzisiaj o 12:00 rusza kolejny konkurs Shuttout "Małe jest piękne", nad którym obejmuję patronat jako autor bloga ZatrzymujeCzas.pl. Jak można domyślić się z tytułu, konkurs jest związany z makrofotografią. Zdjęcia będzie można zgłaszać na tej stronie w terminie 25.05-01.06, zaś głosowanie na najlepszą pracę odbędzie się w dniach 01.06-08.06.

Pewnie wielu z Was próbowało fotografować z bliska rozmaite robaczki i kwiatuszki - przysuwamy obiektyw coraz bliżej i bliżej, ale w pewnym momencie aparat nie jest już w stanie ustawić ostrości. Co wtedy robić? Do uzyskania naprawdę dużego powiększenia wcale nie trzeba drogiego obiektywu makro - doskonale sprawdzą się tanie soczewki powiększające, pierścienie makro czy stare obiektywy manualne M42. W najbliższych dniach będę publikował różne wskazówki dotyczące makrofotografii i osobiście wybiorę się w teren, by podeprzeć teorię praktycznymi przykładami. Mam nadzieję, że zachęci Was to do eksperymentów fotograficznych i przesyłania zdjęć na konkurs. :)

Shuttout

Shuttout to powstający właśnie serwis społecznościowych konkursów fotograficznych - ma umożliwiać entuzjastom robienia zdjęć rozwój i zarabianie pieniędzy. Idea jest następująca: uczestnicy konkursu wpłacają symboliczne wpisowe, które dodaje się się do puli nagród. Im więcej ludzi weźmie udział w danym konkursie, tym większa kwota do wygrania. Następnie społeczność pasjonatów fotografii wybiera zwycięskie prace w drodze głosowania. Przyjęto zasadę, że każdy musi wytypować nie jedno, a trzy najlepsze zdjęcia - ma to wyeliminować sytuacje, w których osoby z większą liczbą znajomych uzyskują więcej głosów, a jednocześnie pomoże pozbyć się problemu "żebrolajków", znanego z konkursów na Facebooku.

Obecnie dostępna jest wersja demo serwisu, w której zostały uruchomione pierwsze testowe konkursy. Dotychczas odbyły się cztery: "Kot czy pies", "Odbicia - światy równoległe", "Wakacje marzeń" i "Miasto, które kocham". Zasady wyglądają tak: w pierwszym tygodniu uczestnicy zgłaszają swoje zdjęcia, a w drugim odbywa się głosowanie wyłaniające zwycięzców. W ramach testów uczestnictwo jest darmowe, a nagrody stanowią koszulki z logiem Shuttout.

Myślę, że serwis Shuttout może być ciekawą alternatywą dla Facebooka czy Flickra. Jest on tworzony z myślą o fotoamatorach, którzy dotychczas nie zarabiali na zdjęciach. Często zdarza się, że poziom ich fotografii jest bardzo wysoki - potwierdzają to liczne lajki i komentarze. Shuttout daje możliwość, by w ramach dobrej zabawy te lajki zamienić na pieniądze, a dodatkowo zostać zauważonym i budować swoją markę. Więcej informacji na temat projektu Shuttout znajdziecie w tekście Shuttout - polski serwis konkursów fotograficznych.

Adam Kliczek