Noc Muzeów 2015 w Warszawie - wydarzenia fotograficzne

Muzeum Powstania Warszawskiego podczas Nocy Muzeów 2013. Autor zdjęcia: Adrian Grycuk / Wikipedia (CC BY-SA 3.0) Muzeum Powstania Warszawskiego podczas Nocy Muzeów 2013. Autor zdjęcia: Adrian Grycuk / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
12 Maj
2015

W najbliższy weekend 16/17. maja w Warszawie odbędzie się Noc Muzeów. Już po raz dwunasty będzie można za darmo odwiedzić placówki muzealne oraz inne miejsca związane z kulturą, sztuką i nauką. Poniżej przedstawiam wybór miejsc, które powinny tego wieczora zainteresować fotografów. Zwracałem uwagę głównie na wystawy zdjęć, ale warto też odwiedzić niedostępne na co dzień podziemia Elizeum oraz Pałacu Kultury i Nauki. Dla osób podróżujących komunikacją miejską przy adresach placówek umieściłem w nawiasach nazwy przystanków.

Instytut 116

ul. Grochowska 116 (pl. Szembeka), g. 18:00-1:00, www.instytut116.pl

W galerii zagoszczą fotografie takich autorów jak: Jan Berdak, Bogdan Dziworski, Stanisław Ekier, Edward Hartwig, Jacek Jędrzejczak, Ewa Kuryluk, Zbigniew Łagocki, Marian Schmidt, Wojciech Plewiński, Romualdas Pożerskis, Sergiusz Sachno, Andrzej Świetlik, Antanas Sutkus, Andrzej Tyszko i inni.

Neon Muzeum

ul. Mińska 25 - budynek 55, Soho Factory (Neon Muzeum / Linia G), g. 19:00-1:00, www.neonmuzeum.org

Celem Muzeum Neonów jest dokumentacja i ochrona powojennych reklam świetlnych - w jego zbiorach znajduje się ponad 100 eksponatów. O godzinie 20:00 nastąpi odsłonięcie zabytkowego, fantazyjnie wyglądającego neonu Syrena z Elbląga, odnowionego przez Grupę Capital Park.

Mucha nie siada

ul. Ząbkowska 38 (Markowska / Linia D, G), g. 18:00 - do ostatniego gościa, www.cafemucha.pl

„Sirens” - wystawa zdjęć Patrycji Toczyńskiej. Syreny wabiły niegdyś samotnych żeglarzy. Uwodzicielskie, zmysłowe, niepokojące. Czasem niepokorne, nieokreślone. Nie każdy jest w stanie oprzeć się ich urokowi. Kobiecość ma wiele twarzy, a każda jest tą prawdziwą. Gdzieś spod grubej warstwy makijażu, brokatu, pojawia się prawdziwa ona. Wystawa fotografii Patrycji Toczyńskiej poświęcona jest kobietom. Artystka pokazuje je jako piękne, tajemnicze i fascynujące.

Budynek PAST-y

ul. Zielna 39, g. 18:00-0:00 (stacje metra Świętokrzyska / Linia B, D, E, F, G, J, K), www.boom.com.pl

„Skrzyżowanie Bluesowych Dróg” - prezentacja fotografii Zbyszka Jędrzejczyka, założyciela grupy Blues Time. Wystawa towarzyszyła wielu prestiżowym festiwalom bluesowym, np. „Jesień z Bluesem” w Białymstoku, „Lep Na Bluesa” w Józefowie, „Bluestracje” w Chorzowie.

Dom Kultury Śródmieście

ul. Smolna 9 (Muzeum Narodowe / Linia D), g. 19:00-0:00, www.dks.art.pl

Wystawa „Wojna w kolorze”, czyli jak wiernie oddać historię w fotografii. Zaprezentowane zostaną fotografie duetu Wiktor / Korsun, opowiadające o wojennych epizodach z różnych epok. Wierne oddanie ubiorów, sprzętu i różnego rodzaju detali z różnych epok jest efektem ścisłej współpracy autorów z profesjonalnymi grupami rekonstrukcyjnymi.

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20 (pl. Piłsudskiego / Linia E), g. 18:00-1:00, www.dsh.waw.pl

Wystawa „Przestrzenie duchowe” w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej. Będzie to podróż po bezdrożach, miejscach ukrytych i zapomnianych przez świat. Polska to kraj położony w samym sercu Europy, między katolicko-ewangelickim zachodem a prawosławnym wschodem. Zmieniające się granice kraju powodowały, że jego mieszkańcami stawali się ludzie o odmiennym pochodzeniu etnicznym i religijnym. Ich potomkowie żyją wciąż wśród nas, poznajmy ich! Autorzy zaproszeni do udziału w wystawie analizują za pomocą fotografii trwanie tego, co wypracowały poprzednie pokolenia jako kanon moralny i zbiór zachowań wiążących ich we wspólnotę. Ale odnotowują też, jak wyznawcy różnych religii obecnych na ziemiach polskich reagują na natarczywą materialność. Zdjęcia ukazują życie katolików, prawosławnych, żydów, starowierców, muzułmanów. Autorzy zdjęć: Mateusz Baj, Mirosława Gmaj, Alicja Ignaciuk, Monika Krzyszkowska, Jakub Ochnio, Katarzyna Pawlica, Tadeusz Żaczek.

Elizeum

Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, róg ul. Książęcej i Kruczkowskiego (Książęca), g. 19:00-0:00, www.zabytki.um.warszawa.pl

Elizeum jest to podziemna ceglana rotunda usytuowana w stoku Skarpy Wiślanej. Wybudowane zostało w latach 1776-1778 dla Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta, według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Obiekt był wyjątkowym podziemnym salonem książęcym znanym poza granicami kraju. Po krótkim okresie swojej świetności Elizeum stało się miejscem zapomnianym. Obecnie obiekt, w stanie półruiny, nie jest dostępny dla zwiedzających. Jedną z niewielu okazji do jego obejrzenia stanowi Noc Muzeów.

Fotoplastikon Warszawski

Al. Jerozolimskie 51 (Centrum / Linia B, D, E, F, G, J, K), g. 18:00-0:00, www.fotoplastikonwarszawski.pl

„Warszawa Panów S. Stereoskopowy portret stolicy lat 50. na fotografiach Z. Szczypki, Z. Siemaszki i L. Sempolińskiego”. Wystawa przedstawiająca Warszawę z lat 50., pokazująca stolicę w trudnych latach powojennych. Gruzy sięgające wysokości pierwszego piętra, „parterowa” Marszałkowska, resztki kwartałowej zabudowy Śródmieścia, a z drugiej strony lśniący bielą Pałac Kultury i Nauki, gwarny Mariensztat oraz będący zapowiedzią całkowitej przebudowy stolicy MDM.

Galeria Jabłkowskich

ul. Chmielna 21 (Krucza / Linia D, J), g. 19:00-1:00, www.fotomiastikon.pl

O godzinie 22.30 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Warszawa jest klawa” w ramach projektu Fotomiastikon.

Galeria Schody

ul. Nowy Świat 39 (Muzeum Narodowe / Linia D), g. 20:00-1:00, www.wffa.eu

Fotografia islandzka oraz pokaz multimedialny fotografii islandzkiej w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015: Spessi „Jedzenie, ludzie i poczta” - wystawa fotografii islandzkiej i Katrin Elvarsdottir „Dwuznaczne / Equivocal” - pokaz multimedialny. Na pokaz multimedialny z cyklu „Equivocal” składają się wyabstrahowane z naturalnej narracji zapisy fragmentów życia. Swoiste portrety oraz wnętrza ze śladami obecności człowieka w nowych układach oraz konstelacjach stają się pełne dwuznaczności i zagadkowości.

Galeria Wyjście Awaryjne Staromiejski Dom Kultury

Rynek Starego Miasta 2 (Kapitulna / Linia E, Stare Miasto / Linia G), g. 19:00-21:00, www.wffa.eu

Paweł Czarnecki „Pokój z widokiem” - program Open w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015. Projekt inspirowany wielkoformatowymi reklamami, przez pryzmat których rejestrowane są widoki metropolii. Opowiada o zawłaszczeniu przestrzeni wspólnej, esencji dzikiego i prymitywnego kapitalizmu stawiającego dobro korporacji ponad dobrem społeczeństwa. Cykl ten jest próbą ukazania tego niekorzystnego zjawiska od drugiej strony, gdzie przeskalowane wzory widziane z wnętrz budynków nadają się na miejski krajobraz, tworząc mieszankę trudną do zdefiniowania, widzimy przenikające się dwa światy, gdzie pomiędzy warstwami życia codziennego a sztucznością bijącą z natłoku wielopiętrowych reklamom gubi się ludzka jednostka.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Wł. Broniewskiego

ul. Łazienkowska 7 (Rozbrat / Linia J), g. 19:00-21.45, www.wffa.eu

Wystawa Damiana Chrobaka „Gdziekolwiek spojrzę, jestem obserwowany” / „Everywhere I look, I’m being looked at” - program Open w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015. Osnową prezentowanej wystawy jest wszechobecny konsumcjonizm, szczególnie ograniczające nasze życie pragnienie posiadania rzeczy i wydawania pieniędzy. Motywy zdjęć zostały zaczerpnięte z prozaicznej codzienności. To często obrazy pełne humoru, inspirowane światem reklam, szczególnie tych, które mają siłę izolowania.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

ul. Anielewicza 6 (Nalewki-Muzeum / Linia A), g. 19:00-1:00, www.polin.pl

„Roman Vishniac: Fotografia, 1920-1975”. Wystawa jest próbą nowego, całościowego spojrzenia na twórczość fotograficzną Vishniaca, począwszy od jego wczesnych lat w Berlinie aż po powojenny okres w Ameryce. Eksponowane prace pochodzą z archiwum Romana Vishniaca w International Center of Photography.

Negatyw/Pozytyw - Fotograficzne Atelier. W zaaranżowanym studio staniemy po obu stronach aparatu, by poczuć się jak zawodowy fotograf lub bohater niezwykłej sesji. Fotograficzne atelier stworzymy wraz z Akademią Fotografii od lat zajmującą się kształceniem pasjonatów.

„Inny” w obiektywie - spotkania z fotografami i fotografkami W trakcie wieczoru będzie można spotkać się z fotografami i fotografkami, którzy w swoich dziełach uwieczniają członków grup mniejszościowych. Wspólnie zastanowimy się nad rolą fotografii w procesie kształtowania wyobrażeń o przedstawicielach mniejszości.

Pałac Branickich

ul. Miodowa 6 (Kapitulna / Linia E, Stare Miasto / Linia G), g. 20:00-1:00, www.wffa.eu

„Przestrzeń wspólna / przestrzeń własna” - wystawa młodej polskiej fotografii w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015. Uczestnicy: Joanna Chudy, Michał Grochowiak, Jacek Kołodziejski, Wojtek Kostrzewa, Monika Masłoń, Michał Przeździk, Sonia Szóstak, Ula Tarasiewicz, Konrad Pustola, Magda Hueckel. Kuratorki wystawy: Klima Bocheńska, Magdalena Durda-Dmitruk. Wystawa zbiorowa wybranych twórców młodej polskiej fotografii. Temat przewodni został przez nich zinterpretowany bardzo różnorodnie - zarówno w odniesieniu do wspólnej przestrzeni do wymiany doświadczeń artystycznych, dialogu, współpracy, tolerancji i otwartości na nowe doświadczenia, czy bliskie i odległe tradycje, dziedzictwo kulturowe itp., ale też jako przestrzeń wewnętrzna, intymna, służąca akcentowaniu swojej odmienności, indywidualności, tożsamości, wytyczaniu granic, alienacji i izolacji od tego co wspólne, generalne, ogólne.

Sylwia Krędzel „Gravity Forest” (program Open). To instalacja fotograficzna, która ma charakter niezwykle efemeryczny i ulotny, zarówno w samej formie prezentacji, technicznych aspektach, jak i interprtacji autora. Tematem instalacji są osamotnione drzewa, które zostały potraktowane jako łącznik nieba i ziemi, rozumianych jako lekkość i ciężar. Instalacja może być rozpatrywana w kategorii fotografii-akcji bądź fotograficznego performance. Z założenia nastawiona jest na bezpośrednie doświadczenie odbiorcy i interakcję z nim. Żyje własnym życiem, a wręcz „oddycha“. Balony za sprawą ulatniającego się helu lub ingerencji inny czy współpracy z otoczeniem, nieustannie się przemieszczają, zmieniają swoje położenie i poziom. Tym sposobem, każdego dnia instalacja wygląda inaczej i zarazem od początku powoli umiera.

Maciej Urlich „Taka jestem” (program Open). Dokumentacyjny cykl fotograficznych portretów przedstawia przypadkowe kobiety współczesnej dyskoteki. Ubiór, makijaż i sposób prezentacji swojego wizerunku jest ich własnym wyborem.

Bjargey Ólafsdóttir „Johanna”. Fotografia islandzka w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015.

Pałac Kultury i Nauki

pl. Defilad 1 (pl. Defilad / Linia A, B, D, E, F, G, J, K), g. 19:00-0.30 (ostatnie wejście grupy 0.30)

Nocne zwiedzanie podziemi PKiN w ramach obchodów 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki. Będzie okazja sprawdzenia, czy pod pałacem są tajemnicze schrony atomowe, tunel łączący PKiN z dawnym budynkiem KC lub czy płynie rzeka. Trasa zwiedzania obejmie wystawę pamiątek Pałacu Kultury i Nauki, oryginalnie wyposażone pomieszczenie dyspozytorni technicznej oraz korytarze piwnicznych kondygnacji. Rozpoczęcie w holu głównym spod zegara, koniec trasy w holu windowym. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczestnicy zostaną wyposażeni w kaski. Zwiedzanie będzie się odbywało z przewodnikiem w grupach 15-osobowych, startujących co pół godziny.

Skwer - Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny

Krakowskie Przedmieście 60A (pl. Piłsudskiego / Linia E), g. 19:00-1:00, www.fabrykatrzciny.pl

„Mon Chéri Paris” - wystawa fotografii Justyny Radzymińskiej. Kiedy wydawało się, że Paryż pokazano już na wszystkie możliwe sposoby, ta wystawa może zaskoczyć. Jak ostrzega autorka, możesz się rozczarować, jeśli liczysz na kolejny przegląd zabytków. Justyna Radzymińska - mistrzyni czarno-białego portretu, absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, wielbicielka Paryża, języka i kultury francuskiej.

Stacja Muranów

ul. Andersa 13 - Skwer Tekli Bądarzewskiej (Nalewki-Muzeum / Linia A, F), g. 18:00-2:00, www.stacjamuranow.pl

Wernisaż wystawy fotograficzne „Zobacz Niewidzialne” Bartosza Bobkowskiego, przygotowanej w ramach kampanii społecznej pod hasłem „Zobacz Niewidzialne”. Wystawa prezentuje fotografie kobiet pochodzących z różnych kręgów kulturowych dla których Polska stała się drugim domem. Bohaterki wystawy to kobiety w różnym wieku, o różnych doświadczeniach i różnych zawodów, ale każda z nich jest niezwykła. Wystawa jest jednym z elementów kampanii społecznej, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację pracujących i mieszkających w Polsce migrantek. Bartosz Bobkowski jest od 14 lat jako fotograf zawodowo związany z Gazetą Wyborczą. Autor wielu sesji zdjęciowych i reportaży.

Stara Galeria ZPAF

pl. Zamkowy 8 (Kapitulna / Linia E, Stare Miasto / Linia G), g. 20:00-1:00, www.wffa.eu

Fotografia islandzka w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015:

• „Re-looking of Icelanandic Landscape”. Uczestnicy: Ivar Brynjolfsson, Katrin Elvarsdottir, Pétur Thomsen, Haraldur Johnsson, Inga Sólveig Fridjonsdottir, Spessi, Ingvar Högni, Einar Falur, Bjargey Ólafsdóttir Prezentacja zbiorowa dotykająca zagadnień pejzażu islandzkiego poddanego ponownemu oglądowi przez fotografów średniego i dojrzałego pokolenia. Tematem refleksji islandzkich twórców jest kosmiczny pejzaż ze szkieletową, skandynawską architekturą oraz zdobyczami współczesnej cywilizacji. Pytając o granice transformacji natury przez człowieka, w pejzażach często wyzbytych piękna, ukazują oni widoki emanujące samotnością, opuszczeniem i obcością.

• Petur Thompsen „Imported Landscape”. Cykl „Imported Landscape” jest przejmującym i niepokojącym świadectwem zmian zachodzących w związku z ingerencją człowieka w przyrodę, próbami jej „oswajania“, adaptacji na własne potrzeby, demonstrowania dominacji nad naturą, czy odseparowywania się od niej.

Warszawska Szkoła Fotografii i Grafiki Projektowej

ul. Łazienkowska 14 (Rozbrat / Linia J), g. 18:00-0.30, www.wsfoto.art.pl

Wystawa „11.15 do Amsterdamu”. Poplenerowa wystawa studentów i absolwentów WSFiGP.

19:00-20:00 - Wykład prof. Mariana Schmidta, Dyrektora WSFiGP „Sposoby patrzenia na dzieła sztuki”.

20:00-21.30 - Warsztaty „Profesjonalne skanowanie zdjęć”. Prowadzący - Karol Bagiński.

Akademia Pedagogiki Specjalnej Galeria APS

ul. Szczęśliwicka 40, g. 17:00-21:00, www.wffa.eu

Thomas Lewandowski „Miasto idealne / Cité idéale” - program Open w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2015. Na wystawę „Cité idéale” składa się cykl czarno-białych fotografii wykonanych w technice analogowej w latach 2013-2014. Przedstawiają częściowo zrealizowane w ostatnich dekadach XX wieku, na obrzeżach Paryża, projekty utopijnych, totalitarnych założeń urbanistycznych (m.in.: Les Espaces d’Abraxas w Noisy le Grand, arch. Ricardo Bofill; Les Arènes de Picasso w Noisy le Grand, arch. Manolo Nuñez Yanowsky; Le Temple du lac and Les Arcades du lac in Montigny le Bretonneux, arch. Ricardo Bofill). Współcześnie, jako niezamieszkane i niedokończone, odstraszają pustką.

Galeria Obserwacja

ul. Tarczyńska 3 (pl. Zawiszy / Linia F), g. 19:00-1:00, www.facebook.com/obserwacja

Wystawa nestora polskiego dokumentu Tadeusza Rolke pt. „Checkpoint”. Na jedną część wystawy składają się reprodukcje paszportu Tadeusza Rolke, otrzymanego dzięki liberalnej polityce imigracyjnej rządu Republiki Federalnej Niemiec w czasie zimnej wojny. Kluczowe są tu stemple graniczne, a w nich najbardziej NRD, nadające dramaturgii temu tematowi. Kolejną częścią wystawy są wykonane współcześnie fotografie tych samych miejsc, czyli przejść granicznych gdzie te stemple były wbijane do paszportu Tadeusza Rolke. Wystawa ma ogromne znaczenie historyczne - Polska jest częścią Europy, mur runął, stemple nie są już potrzebne do przekraczania granic.

NEY Gallery&Prints

ul. Spokojna 5 (Powązkowska), g. 18:00-0:00, www.neygalleryprints.pl

Wystawa „Niemen” i spotkanie z Dominikiem Śmiałowskim. W Ney Gallery&Prints zobaczyć będzie można wystawę poświęconą wybitnemu kompozytorowi, wokaliście Czesławowi Niemenowi. Na ekspozycję „Niemen” składać się będzie ok. 30 fotografii wybitnych polskich twórców, którzy mieli przyjemność poznać i fotografować Czesława Niemena. Ney Gallery&Prints zaprezentuje fotografie żony artysty Małgorzaty Niemen oraz prace Ryszarda Horowitza, Krzysztofa Gierałtowskiego, Chrisa Niedenthala, Lidii Popiel, Marka Karewicza. Każdy z artystów przedstawi osobę Czesława Niemena w indywidualny, charakterystyczny dla siebie sposób. Fotografie zostały wykonane m.in. w Nowym Jorku, Warszawie, zarówno przy okazji specjalnie zorganizowanych sesji, podczas pracy artysty, jak również przy okazji prywatnych spotkań fotografów i muzyka. Gościom odwiedzającym wystawę towarzyszyć będzie muzyka.

19:00 - Spotkanie autorskie z Dominikiem Śmiałowskim. Autor opowie o cyklu „Skrawki”, który od 22.05.2015 r. będzie można zobaczyć w Ney Gallery&Prints.

20:00 - Spotkanie z autorami wystawy „Niemen”.

Studio Formy Graficzne

ul. Mickiewicza 54 (Marymont-Potok), g. 18:00-22:00, www.formygraficzne.pl

Wystawa fotografii Jakuba Sandeckiego „Portrety Maroka” - kolorowe portrety Marokańczyków wykonane podczas podróży po Maroku. Prace wykonane w 2010 roku na tradycyjnych kliszach slajdowych formatu 6 x 7 nie były prezentowane wcześniej na żadnej wystawie.

Konstanciński Dom Kultury

ul. Mostowa 15, Konstancin Jeziorna, g. 19:00-1:00, www.konstancinskidomkultury.pl

Wystawa „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Konstancina-Jeziorny”. Wystawy współczesnej fotografii artystycznej w ramach Warszawskiego Festiwalu Fotografii 2015:

„Afar” [z is. „daleko”] - pejzaż Islandii widziany oczami kilku polskich fotografów; Uczestnicy: Marcin Jastrzębski, Jolanta Rycerska, Wiktoria Wojciechowska.

„About the Landscape” - Edyta Dufaj (program Open). Wystawę tworzą zdjęcia z trzech cykli: „Like a tree”, „Daisies” oraz „Carwash” (2012-2015).

Noc Muzeow 2015 Warszawa mapa komunikacjiMapa komunikacji miejskiej podczas Nocy Muzeów 2015 w Warszawie (plik pdf). Żródło: www.kulturalna.warszawa.pl

W tym roku w Nocy Muzeów w Warszawie weźmie udział 237 placówek. Pomiędzy nimi kursować będą zabytkowe autobusy i tramwaje, w tym Jelcze „ogórki”. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Urzędu Miasta st. Warszawy.

W artykule wykorzystałem treści zawarte w oficjalnym Informatorze Nocy Muzeum.

Adam Kliczek