Ręka Boga

Ręka Boga. Autor zdjęcia: Adam Kliczek Ręka Boga. Autor zdjęcia: Adam Kliczek
08 Maj
2015

Miejsce: Ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Warszawa.

Okoliczności: To zdjęcie powstało podczas warsztatów "Muzeum w kadrze - fotografuj nie pstrykaj", prowadzonych  przez Zbigniewa Furmana. Zadanie praktyczne polegało na oddaniu klimatu powstania poprzez fotografie wnętrza Muzeum. Dotychczas do eksponatów podchodziłem typowo dokumentacyjnie - miał być poprawnie naświetlony kadr z wyraźnie ujętym obiektem. Tym razem, natchniony słowami pana Zbigniewa, postanowiłem podejść do tematu zupełnie inaczej - zacząłem eksperymentować z głębią ostrości, odbiciami i nietypową perspektywą. Przestałem też przejmować się szumem i zamiast używać statywu, używałem wyobraźni. ;)

Na fotografii widać Krzyż Brązowy z Mieczami - Hitler odznaczał nim SS-manów, którzy wzięli udział w napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku. Interesującą cechą tego egzemplarza jest otwór w jego centrum. Znajdująca się tam swastyka został przebita powstańczą kulą podczas ataku Batalionu "Kiliński" na budynek PASTy w sierpniu 1944 roku, a noszący odznaczenie Niemiec prawdopodobnie zginął.

Medal był zamknięty w gablotce i z początku korciło mnie, by wyeliminować refleksy świetlne  przy pomocy filtra polaryzacyjnego. Zrezygnowałem jednak z tego pomysłu z powodu małej ilości światła - przy czułości ISO 3200 dostałem czas 1/6s, a filtr wydłużyłby go jeszcze co najmniej o 1 EV. Aparat Sony NEX-3N, którym fotografowałem, nie ma wizjera, więc postanowiłem oddać "strzał" z biodra - założyłem pasek na szyję i odchyliłem ekran do góry o 90 stopni, kadrując jak przez "kominek" aparatu średnioformatowego. Chwyciłem za obiektyw lewą ręką, by dodatkowo go ustabilizować i... wtedy mnie olśniło. W szybie gablotki zobaczyłem antropomorficzną dłoń starotestamentowego Boga, obejmującą medal. Nadprzyrodzona siła, która interweniuje w sprawy tego świata i w sekundę zmienia los, decydując o życiu i śmierci... Delikatnie wcisnąłem spust migawki.

Pewnie każdy z Was zna uczucie satysfakcji po wykonaniu świetnego zdjęcia. Tego dnia zrobiłem jeszcze kilka innych dobrych fotek (można je obejrzeć w mojej relacji z warsztatów), ale "Ręka Boga" okazała się zdecydowanie najlepsza. I nie jest to tylko moja opinia - na kolejnym spotkaniu, gdy pan Zbigniew Furman omawiał nasze zdjęcia, też pochwalił to ujęcie. :)

Parametry: czas 1/6s, przysłona f/5.6, czułość ISO 3200, ogniskowa 47 mm

Sprzęt: Aparat Sony NEX-3N + obiektyw Sony 16-50/3.5-5.6

Obróbka: Lokalne zwiększenie kontrastu w ciemnych obszarach gablotki, rozjaśnienie medalu, dodanie winiety, odszumienie (Lightroom 4.3, plik RAW).