''The Birds''

The Birds. Autor zdjęcia: Maciej Margas The Birds. Autor zdjęcia: Maciej Margas
20 Kwi
2015

Miejsce: Dach budynku przy al. Jerzego Waszyngtona 2B - pierwszego prawobrzeżnego wysokościowca w Warszawie.

Okoliczności:  Do wejścia na ten budynek przygotowywałem się przez ok. miesiąc. Było to związane z dużym zleceniem fotograficznym - miałem wykonać kilka gigapanoram Warszawy, które przyozdobią ściany jednej z największych polskich firm. Miejsce to wybrałem ze względu na świetnie wyeksponowany, iluminowany Stadion Narodowy oraz znajdujące się w tle warszawskie wieżowce.

Zdjęcia robiłem kilka dni przed Nowym Rokiem 2015, kiedy trafiłem na okienko z ładną pogodą.  Przygotowanie było dosyć skomplikowane - musiałem ustawić statyw w stabilnym miejscu (to dość trudne, bo większość dachu tego budynku jest zajęta przez infrastrukturę operatorów telekomunikacyjnych), podpiąć głowicę panoramiczną, teleobiektyw z ogniskową 200 mm i wykonać około 200 zdjęć - szacowałem, że samo fotografowanie zajmie ok. 20-30 minut. Dodatkowo było przeraźliwie zimno - miałem na sobie trzy warstwy ubrań, a i tak co kilkanaście minut musiałem się ogrzewać w budynku.

Nagle, w połowie zdjęć, na niebie pojawiły się pięknie wyglądające i niezwykle głośne roje ptaków. Światło o zachodzie słońca zmienia się bardzo szybko i zdjęcie aparatu z głowicy nawet na kilka minut zmusiłoby mnie do rozpoczęcia pracy od początku. Niska temperatura nie zachęcała do dotykania metalowych elementów i wymiany obiektywu, ale nasuwające się skojarzenia z filmem "Ptaki" Hitchcocka skłoniły mnie w końcu do podjęcia decyzji. Gdy wykonywałem tę fotografię, stada były już w odwrocie, ale lepiej późno niż wcale - obecnie to jedno z moich ulubionych zdjęć.

Parametry: czas 1/160s, przysłona f/2.8, czułość ISO 1600, ogniskowa 34 mm

Sprzęt: Aparat Canon 5D Mark II + obiektyw Canon 16-35mm f/2.8

Obróbka: Plik RAW wywołałem programem Photoshop Camera Raw. Dokonałem konwersji do czerni i bieli, bo uznałem, że kolory nie mają tu wielkiego znaczenia, a ich brak daje lepszy klimat.