Imprezy Tribal Belly Dance w Warszawie - podsumowanie roku 2014

Kolaż zdjęć tribalowych z roku 2014. Autor zdjęć: Adam Kliczek Kolaż zdjęć tribalowych z roku 2014. Autor zdjęć: Adam Kliczek
22 Sty
2015

Kilkanaście miesięcy temu zainteresowałem się tribalem, czyli współczesnym tańcem orientalnym. Artystki w bogato zdobionych strojach, z ciężką biżuterią i etnicznymi dodatkami wydały mi się interesującym tematem zdjęciowym, postanowiłem więc spróbować swoich sił w fotografii tańca. W tym artykule znajdziecie galerię moich najlepszych prac z roku 2014.

Historię początku mojej przygody z fotografowaniem tańca orientalnego znajdziecie w tekście O tym, jak zacząłem fotografować tribal. Po opisanych tam dwóch Tribal Haflach w klimacie klubowym i sesji plenerowej nadszedł czas na dużą scenę. Tym sposobem trafiłem na...

Orient Collaboration

Pierwsza edycja show Orient Collaboration odbyła się 15. lutego 2014 w Okęckiej Sali Widowiskowej. Za organizację odpowiadały dwa zaprzyjaźnione warszawskie zespoły: Flames of Bellydance i Bellycious. W programie znalazły się różne odmiany tańca orientalnego i tribal fusion - w sumie wystąpiło 67 tancerek.

20140215 Orient Collaboration Flames of Bellydance 0930 EditZespół Flames of Bellydance, Orient Collaboration 2014. Autor zdjęcia: Adam Kliczek

Po wejściu do sali od razu rzuciła mi się w oczy duża, szeroka na 10 metrów scena. Zauważyłem też stanowisko realizatora światła, a testowe zdjęcia pokazały, że będę mógł zejść z czułością ISO poniżej 800 - to dobrze wróżyło. ;) Gorzej było natomiast z zajęciem odpowiedniej pozycji - przerwa między dwoma rzędami krzeseł tuż przed sceną była już zajęta przez osoby z kamerami na statywach.

Stanąłem więc pod ścianą z lewej strony pod kątem ok. 45 stopni względem sceny. Pozycja ta sprawdziła się w przypadku występów solowych, natomiast przy grupach było gorzej - nie byłem w stanie uchwycić symetrii. Eksperymentowałem więc z innymi miejscami: siedząc na krześle pod sceną (perspektywa okazała się zbyt niska) i zza publiczności (było widać głowy). Wniosek na przyszłość był następujący - przyjść wcześniej, by zdążyć przed operatorami kamer i zająć miejsce w przedniej części sali. ;)

Zdjęcia z poniższej galerii nie były jeszcze nigdzie publikowane - w tamtym czasie uruchamiałem akurat mojego bloga i miałem sporo problemów w kwestiach technicznych. A potem... zwyczajnie o nich zapomniałem - nie były nawet wstępnie przebrane. Tak więc najwyższa pora na zaległą premierę. ;)

Przy okazji dodam, że 28. lutego 2015 odbędzie się druga edycja Orient Collaboration (strona wydarzenia na Facebooku).

Sesja z Patrycją

Pod koniec kwietnia wykonałem zdjęcia portretowe Patrycji, członkini zespołu Kachina! Tribal Bellydance i organizatorki Tribal Smash. Taka sesja różni się znacznie od fotografii reportażowych, gdzie staram się uchwycić najlepsze momenty bez ingerowania w scenę. W tym przypadku to ja we współpracy z modelką ustalam pozy i finalny wygląd zdjęcia, mam też możliwość wielokrotnego powtarzania ujęć.

Aby ograniczyć do minimum potrzebny sprzęt, postanowiłem zastosować oświetlenie w stylu rembrandtowskim - światło zachodzącego słońca wpadające przez okno osłonięte roletą. Jedynym dodatkowym elementem była płachta czarnego materiału w tle, która pozwoliła ukryć fakt, że sesja miała miejsce w... kuchni. ;)

Tribal Hafla Summer Edition 2014

Tribal Hafla odbyła się 7. czerwca 2014 w Grill-Barze Osada na warszawskiej Ochocie. Była to już czwarta edycja imprezy, której pomysłodawczyniami i organizatorkami są Dominika Suchecka oraz Agata Zakrzewska - znane warszawskie instruktorki tańca orientalnego.

Tym razem przybyłem na miejsce wcześniej, kiedy widownia była jeszcze pusta i zająłem strategiczne miejsce. Ponieważ scena była dość niska, mogłem swobodnie robić zdjęcia siedząc na krześle, a pani z kamerą rozstawiła statyw dokładnie za moimi plecami. ;)

Jeśli chodzi o wybór lokalu, była to zdecydowanie zmiana na plus - tancerki mogły rozwinąć skrzydła na szerokiej scenie, a układ pomieszczenia pozwalał publiczności na swobodne podziwianie występów. Nie bez znaczenia było też bogate menu baru - nie mogłem się powstrzymać przed zjedzeniem smakowitego hamburgera z frytkami. ;)

Część zdjęć była opublikowania już wcześniej w pierwszej części fotoreportażu z Tribal Hafla, ale ponad połowa ma właśnie swoją premierę. :)

W roku 2015 Tribal Hafla rozrasta się do rozmiaru festiwalu. Impreza odbędzie się w dniach 23-25 stycznia i będą w niej brać gościnny udział trzy międzynarodowej klasy instruktorki - Kristine Adams z FatChanceBellyDance z USA oraz Lamia Barbara i Violet Scrap z Włoch. Więcej informacji na stronie www.tribalhafla.pl.

Mini-sesja z zespołem Kachina! Tribal Bellydance

Trzy tygodnie później, 28. czerwca 2014 w Okęckiej Sali Widowiskowej miała miejsce Gala szkoły tańca Saggat. Jednak zanim tam dotarłem, odwiedziłem Fort Bema, gdzie odbyła się mini-sesja z zespołem Kachina! Tribal Bellydance.

Gala orientalna Saggat

Na tej imprezie świętowano zakończenie wiosennego semestru w szkole tańca Saggat. Na scenie królował tribal fusion i American Tribal Style Bellydance, można też było obejrzeć lekcję gry na darbuce w wykonaniu Anny Kornackiej - założycielki szkoły.

Zdjęcia nie były jeszcze wcześniej publikowane, więc mamy do czynienia z kolejną premierą w tym tekście. ;)

Nawiasem mówiąc - kolejna gala orientalna Saggat już 15. lutego, więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Tribal Smash

Impreza Tribal Smash. Kachina! B-day Bash odbyła się 23. sierpnia 2014 w Wypiekach Kultury i była połączona ze świętowaniem pierwszych urodziny zespołu Kachina! Tribal Bellydance. Surowy wystrój lokalu w połączeniu z LEDowym oświetleniem i dużą ilością dymu pozwolił mi na wykonanie klimatycznych zdjęć, choć musiałem używać jasnych obiektywów stałoogniskowych i czułości ISO w okolicach 2000. ;)

Więcej fotografii i opisy poszczególnych występów znajdziecie w relacji z Tribal Smash 2014. A kolejna edycja wydarzenia już 28. lutego.

Warsaw Tribal Dance Festival

Ostatnią orientalną imprezą, w której miałem okazję uczestniczyć w roku 2014 był Warsaw Tribal Dance Festival. Odbył się w Bemowskim Centrum Kultury w dniach 24-26 października, a jego gwiazdami były Kami Liddle z USA oraz Vesna Zorman ze Słowenii. Ponieważ było to duże wydarzenie, połączone z trzydniowymi warsztatami, postanowiłem poświęcić mu oddzielny tekst - polub moją stronę na Facebooku, jeśli chcesz otrzymać informację o publikacji. :)

Jak widać, rok 2014 obfitował w imprezy orientalne, dzięki którym nabrałem dużo doświadczenia w tematyce fotografowania tańca. Kilkanaście miesięcy temu nawet nie myślałem, że ten rodzaj zdjęć może mnie zainteresować - tymczasem zrobiłem wiele ujęć, z których jestem bardzo zadowolony; co więcej, są z nich zadowolone same tancerki. Przyznam, że jest mi niezmiernie miło, gdy spoglądając na zdjęcia profilowe na Facebooku odnajduję tam moje fotki. Świadczy to, że wykonałem dobrą robotę i udało mi się zatrzymać czas. ;)

20131005 Sesja Kachina Tribal Bellydance 0148 EditSesja plenerowa zespołu Kachina! Tribal Bellydance. Autor zdjęcia: Adam Kliczek

Chciałbym niniejszym podziękować wszystkim tancerkom (i tancerzom ;)) za pomoc w wyborze najlepszych zdjęć i podpowiedzi, co w nich poprawić - dzięki temu udało mi się osiągnąć prawidłowy balans między walorami technicznymi i artystycznymi. :)

Na koniec kilka słów dotyczących aspektów technicznych. Wszystkie zaprezentowane w tym artykule zdjęcia zdjęcia zostały wykonane aparatem Sony A77 z obiektywami Tamron 17-50/2.8 i Sigma 50-150/2.8. W przypadkach, gdy oświetlenie wymuszało użycie czułości ISO powyżej 2000, sięgałem po "stałki" Sony 35/1.8 i Minolta 50/1.7. Stale korzystam też z gripa, który ułatwia wykonywanie zdjęć w pionie.

Zapraszam do przeczytania pozostałych moich fotoreportaży w dziale Blog->Taniec oraz obejrzenia zdjęć w galerii. :)

Adam Kliczek