ATS Flash Mob World Wide w Warszawie i Łodzi

ATS Flash Mob World Wide w Warszawie i Łodzi
11 Paź
2014

W sobotę 11. października po raz trzeci odbył się ATS Flash Mob World Wide - światowy flash mob z tańcem American Tribal Style® w roli głównej. Tym razem tancerki improwizowały utworu "Bounce" projektu Solace. W Polsce wydarzenia miały miejsce w Warszawie i w Łodzi.

Flash mob jest swego rodzaju buntem przeciw rutynie typowego dnia w wielkim mieście. Polega na niespodziewanym zgromadzeniu sztucznego tłumu ludzi, a następnie przeprowadzeniu krótkotrwałego zdarzenia zaskakującego dla przypadkowych przechodniów. Zazwyczaj takie akcje są organizowane są za pośrednictwem Internetu - podawane są miejsce, termin i planowane działania, a uczestnicy przyłączają się spontanicznie, często nie znając się wzajemnie.

W przypadku flash mobów tanecznych potrzebne jest opracowanie choreografii, by uczestnicy mogli się jej wcześniej nauczyć. Wydaje się oczywiste, że nie jest możliwe spontaniczne wykonanie takiego samego układu przez wszystkie uczestniczące osoby. A jednak w przypadku tańca American Tribal Style® sprawa wygląda inaczej, bo jest on oparty na zbiorowej improwizacji. Liderka prowadząca grupę za pomocą dyskretnych sygnałów zapowiada kolejne figury, które są wykonywane przez wszystkie tancerki. Dla widza tworzy to złudzenie choreografii, a w rzeczywistości jest pełną improwizacją. (Więcej informacja o tribalu i ATS® znajdziecie w tekście Tribal Hafla Summer Edition 2014.)

ATS-Flash-Mob-World-Wide-6096Flash mob ATS w Warszawie. Autor zdjęcia: Adam Kliczek

ATS Flash Mob World Wide odbył się już po raz trzeci i ma zawsze miejsce w drugą sobotę października. Jego pierwowzorem był Shimmy Mod - flash mob mający na celu na promocję tańca orientalnego. W pierwszych dwóch edycjach wykorzystano utwory Phila Thorntona: "Bay City Shimmy" (FatChance version) w 2012 i "Derwood Green" w 2013. W tym roku w drodze głosowania wybrano utwór "Bounce" projektu Solace. Dodatkowo na prośbę organizatorek autor - Jeremiaha M. Soto, przygotował nową wersję piosenki, wydłużoną do 6 minut.

Warszawskie wydarzenie miało miejsce o godzinie 12:00 na Placu Zamkowym. W zasadzie rozpoczęło się minutę później ze względu na dzwony bijące południe. ;) W ATSowej improwizacji wzięły dział członkinie zespołów Kachina! Tribal Bellydance, The Siren Society i Menada Dance Collective. W tym roku frekwencja nie była wysoka ze względu na zbieżność terminu z festiwalem "Łódzka Fabryka Orientu", na który wyjechała większość tancerek ze Stolicy.

Tuż po zakończeniu flash moba usłyszałem odgłosy demonstracji zbliżającej się od strony Krakowskiego Przedmieścia. Dostrzegłem też dwóch łysych (i chyba niekoniecznie trzeźwych) młodzieńców. Jeden z nich stwierdzili filozoficznie: "Ty, chyba jakieś pedały idą, zaraz im spuścimy wpie...", na co drugi wydał z siebie okrzyk: "Dawaj na nich, Legiaaaaa Warszawaaaa!!!". Po kilku chwilach okazało się, że na Plac Zamkowy wszedł... Marsz Wolności i Suwerenności organizowany przez Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego. :D Tak więc tancerki nieświadomie zrobiły demonstracji najlepszy support w mieście. ;)

ATS Flash Mob World Wide 2014 w Warszawie.

Łódźki flash mob odbył się o godzinie 16:00 przed halą Expo w pobliżu Al. Politechniki. Wzięły w nim udział członkinie zespołów Omphalos Tribe z Warszawy, Ouled Nail z Poznania i Ederlezi z Łodzi - w sumie tańczyło aż 16 tancerek ATS®. Wydarzenie miało miejsce przed pokazem Sceny Otwartej III Łódzkiej Fabryki Orientu, a przypadkową widownię tworzyli przede wszystkim uczestnicy targów Interstone.

ATS Flash Mob World Wide 2014 w Łodzi.

Zdjęcia z tegorocznych flash mobów ATS z całego świata znajdziecie na Facebooku pod tagiem #atsfmww2014, a filmy na Youtube - wyszukując frazy "ATS Flash Mob World Wide 2014". Moje zdjęcia z Warszawy są natomiast poniżej. :)

Adam Kliczek