Solo życia 2014 - X edycja festiwalu Mietka Jureckiego

Zespół Wojtka Pilichowskiego z gościnnym udziałem Mietka Jureckiego i zwycięzców konkursu "Solo Życia" 2013 i 2014. Autorka zdjęcia: Iza Kwasiborska Zespół Wojtka Pilichowskiego z gościnnym udziałem Mietka Jureckiego i zwycięzców konkursu "Solo Życia" 2013 i 2014. Autorka zdjęcia: Iza Kwasiborska
21 Wrz
2014

W weekend 29-30 sierpnia 2014 w Lublinie odbyła się X edycja festiwalu "Solo Życia". Jego celem jest promocja zdolnych, lecz nieznanych jeszcze instrumentalistów. W finale imprezy wystąpiło pięciu młodych muzyków, których zadaniem było zagranie solówki do przygotowanego wcześniej motywu muzycznego. Jest to jedyne tego typu wydarzenie muzyczne w Europie, które wpisało się na stałe w kalendarium kulturalne naszego kraju.

Pomysłodawcą festiwalu jest Mietek Jurecki - jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych muzyków rockowych w naszym kraju, przez lata związany z m. in. zespołami Budka Suflera, Perfect oraz Banda i Wanda. Jego organizacją zajmuje się Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Młodzieży Uzdolnionej Muzycznie Solo Życia, którego prezesem jest właśnie Mietek Jurecki. Dodatkowym celem imprezy jest propagowanie stylu życia wolnego od uzależnień. Historia muzyki zawiera wiele przykładów utalentowanych młodych ludzi, którzy nie potrafili poradzić sobie ze swoim uzależnieniem. Kariera Jimiego Hendrixa, Janis Joplin czy Ryszarda Riedela zakończyła się bezsensowną i przedwczesną śmiercią, stąd hasło imprezy - "Lepiej grać niż pić i ćpać".

Solo-Zycia-2014-Pawel-Palej-3380Paweł Palej z Katowic, zdobywca I miejsca w konkursie "Solo Życia" 2014. Autorka zdjęcia: Iza Kwasiborska

Tegoroczna, jublieuszowa edycja festiwalu, zbiegła się 40-leciem kariery muzycznej Mietka Jureckiego. W związku z tym podczas piątkowych koncertów na scenie wystąpiły zespoły, w których udzielał się ten muzyk, a on sam zagrał z każdym z nich. Festiwal otworzyła grupa Nurt z gościnnym udziałem Grzegorza Kotyłło z lubelskiego zespołu Tipsy Train, potem wystąpiły zespoły Riders, projekt III Basy (z Krzysztofem Ścierańskim i Wojtkiem Pilichowskim) oraz Giganci Gitary. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak wieńczący wieczór występ Budki Suflera.

Występ finalistów konkursu "Solo Życia" 2014. Autorka materiału: Halinka Koszowska

Z aparatem pojawiłam się na drugim dniu festiwalu. Miał wtedy miejsce finał tegorocznej edycji konkursu, w którym udział wzięło pięciu muzyków. Zwycięzcą został Paweł Palej z Katowic - otrzymał m.in. nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowaną przez ZAiKS oraz sprzęt muzyczny przekazany przez sponsorów. Drugie miejsce zajął Filip Sykut z Lublina, a trzecie - Jacek Kawa z Warszawy. Wyróżnienia otrzymali Bartłomiej Piasecki z Jędrzejowa i Batłomiej Prusik z Jednorożca pod Ostrołęką.

Solówek finalistów możecie posłuchać na umieszczonym powyżej filmie autorstwa Halinki Koszowskiej - wielkie dzięki za udostępnienie. :) "Ta impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie w internecie" - mówi Halinka. - "Mnie osobiście zachwyca sama idea festiwalu, danie szansy młodym, utalentowanym ludziom. Zawsze obiecuję sobie, że wezmę z sobą statyw, ale i tym razem robiłam film z ręki, ze znacznej odległości, na dużym zoomie. ;)"

12-Solo-Zycia-Sheep-2856Zespół SHEEP. Autorka zdjęcia: Iza Kwasiborska

Gwiazdami sobotnich koncertów byli Tomasz Stańko i Ania Rusowicz. Program urozmaicił też zespół SHEEP - tegoroczny zwycięzca festiwalu im. Ryśka Riedla oraz laureat konkursu "Solo Życia 2013" Michał Trzpioła, który wystąpił w towarzystwie Wojtka Pilichowskiego. Na zakończenie odbyło się jam session z udziałem wszystkich muzyków.

Więcej informacji na temat festiwalu „Solo Życia" znajdziecie na stronie www.jurecki.art.pl. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i z niecierpliwością czekam na kolejną edycję w przyszłym roku. :)

Iza Kwasiborska

finał konkursu

zespół Wojtka Pilichowskiego

SHEEP

Jam session