Koncert Siddharta w Progresji

Koncert Siddharta w Progresji
02 Mar
2014

W sobotę 1 marca miałem okazję robić zdjęcia podczas kocertu zespołu Siddharta w warszawskiej Progresji. Jako support zagrały zespoły See You At Midnight i Deyacoda.

W Progresji byłem ostatnio prawie 9 lat temu, kiedy w sierpniu 2005 grałem tam pierwszy poważny koncert ze swoją ówczesną grupą Synergia. Od tamtego czasu klub dwa razy zmieniał lokalizację i obecnie mieści się w budynku pod adresem Fort Wola 22. Do dyspozycji zespołów są dwie sale Main Stage i Noise Stage. Koncert Siddharta odbył się w tej mniejszej, mieszczącej ok. 300 osób.

Na miejsce dotarłem przed 19:00, gdyż chciałem przed koncertem zbadać warunki do fotografowania, ale mój pośpiech był daremny - jak zwykle bywa w przypadku koncertów, ceremonia otwarcia drzwi nieco się przeciągnęła. ;)

Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół See You At Midnight. To warszawska grupa założona w roku 2009. W ich graniu jest sporo ducha lat 80-tych, jest też coś z Riverside i Depeche Mode. Ogólnie wrażenia pozytywne, polecam zwłaszcza utwory Steps Ahead i Too Bad.

01-See-You-At-Midnight-Progresja-1279

Następnie na scenie zainstalowała się Deyacoda. To warszawski zespół założony w roku 2006 grający nu-metal. (Jego członkami jest dwóch moich znajomych, na których zaproszenie zjawiłem się na tym koncercie.) Deyacoda zagrała łącznie 7 utworów, w tym moje ulubione Alive i Unbroken.

Około 21:20 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru - słoweński zespół Siddharta. Było rockowo, z dużą radością grania i sporą porcją punkowej energii. Na Youtubie dostępna jest cała playlista z ich utworami, warto się zapoznać.

Teraz będzie kilka uwag fotograficznych, więc zainteresowanych oglądaniem zdjęć zapraszam od razu do galerii poniżej. ;) Oświetlenie w małej sali Progresji jest dość skromne. Na suficie wisi kilka PARów skierowanych na scenę, kilka PARów zainstalowanych jako kontry i kilka stroboskopów. Na moje oko PARy są żarowe, co pozwala na lepsze odwzorowanie barw na zdjęciach, lampy LEDowe nadal jeszcze nie są zbyt doskonałe w tym temacie. Moim głównym obiektywem jest Tamron 17-50 z przysłoną 2.8, mimo to ze względu na małą ilość światła byłem zmuszony do korzystania z czułości ISO 2000, a czasami i ISO 3200. To sporo jak na aparat z matrycą APS-C, stąd na niektórych zdjęciach jest mocno widoczny szum, niemniej wychodzę z założenia, że lepiej mieć zaszumione fotki z fajnymi kadrami, niż nie mieć ich wcale. ;)

06-Deyacoda-Progresja-1430

Próbowałem też robić zdjęcia jasną "stałką" Minolta 50/1.7, dzięki temu mogłem zejść do ISO 800, ale ta ogniskowa jest nieco za "długa" przy tak małej scenie. W zeszłym roku dzięki uprzejmości firmy Sony Polska miałem możliwość testowania obiektywu Sony 35/1.4, którym wykonałem m. in. bardzo fajne zdjęcia podczas koncertu zespołu Plan. Wygląda na to, że kolejny mój zakup to obiektyw tego typu, ale ze względu na koszty będzie to prawdopodobnie nieco ciemniejszy Sony DT 35/1.8.

Postanowiłem też sprawdzić, jak w fotografii koncertowej spisze się szerokokątna Sigma 10-20/4-5,6. Przy ogniskowej 10 mm maksymalna jasność to f/4.0, co wymusiło jeszcze wyższe ISO, niemniej przy tak małej odległości od sceny obiektyw pozwolił mi osiągnąć ciekawą perspektywę i wiele zdjęć przeszło selekcję, mimo dużego ziarna.

Na koniec dodam, że w małej sali Progresji, prawdopodobnie ze względu na oszczędność miejsca, brakuje "fosy". Uniemożliwia to swobodne przemieszczanie się z aparatem przed sceną, a ponieważ było dość tłoczno, większość zdjęć robiłem z jednej pozycji, którą czujnie zająłem jeszcze przed koncertem pierwszego zespołu. ;) 

Na napisanie tekstu i przygotowanie zdjęć miałem tylko jeden dzień, więc w galerii prezentuję pliki JPG tylko wstępnie obrobione w Lightroomie. Oczywiście mam też RAWy i kiedy znajdę chwilę czasu, wstawię do mojej galerii koncertowej kilka najlepszych fotek w lepszej jakości.

A teraz zapraszam do oglądania zdjęć.

PS. Wielkie dzięki dla Basi za pomoc w selekcji fotek. :) :*
PS2. Jutro zdjęcia zespołu Siddharta trafią do opisującego go hasła w Wikipedii.

Jeśli Twój zespół gra koncert w Warszawie i chciałbyś, żebym zrobił Wam zdjęcia, napisz do mnie.

Siddharta:

Deyacoda:

See You At Midnight: