''Sukces to jakość i motywacja'' - relacja z warsztatu z Marcinem Mańką

''Sukces to jakość i motywacja'' - relacja z warsztatu z Marcinem Mańką
05 Sty
2016

W ostatnią sobotę przed Świętami zostałem zaproszony na warsztaty dla blogerów zorganizowane przez firmę ASUS. Program zapowiadał się interesująco - pierwszy wykład dotyczący motywacji, kolejny o wizażu, następnie sesja fotograficzna i obróbka zdjęć. W tym tekście skupię się na bardzo ciekawym wystąpieniu trenera rozwoju osobistego Marcina Mańka. 

Jego godzinna prelekcja dotyczyła motywacji, kreowania wizerunku i autoprezentacji. Dla mnie był to najciekawszy punkt tego dnia - masa bardzo przydatnej dla blogera wiedzy, podana w przejrzystej formie, do tego z dużą dozą humoru.

1. Nastaw się na sukces.

Pamiętacie tę scenę z filmu „Dzień Świstaka”, kiedy typ w barze ocenia Billa Murray jako pesymistę, mówiąc mu, że widzi szklankę do połowy pustą? Na każdą sprawę można patrzeć z różnych stron, ale kluczem do sukcesu jest znalezienie tych pozytywnych. Można być biernym optymistą – śmiało patrzeć w przyszłość, ale nie podejmować działań czekając, aż szczęście samo przyjdzie. Lepiej być optymistą aktywnym i brać los w swoje ręce – przekładać pozytywne myślenie na konkretną pracę.

Jeśli nie masz o sobie wysokiego mniemania, możesz nawet nie próbować stawić czoła przeciwnościom. Dobrze mieć świadomość własnych mocnych stron i umieć je zareklamować. Zgodnie ze słownikową definicją „skromny” oznacza niedbający o rozgłos, uznanie. Wyobrażacie sobie skromnego blogera? Pewnie efekty prowadzenia jego bloga też byłyby skromne… ;)

Czy zdarzyło się Wam, że po zakupie nowego samochodu lub telefonu zaczęliście nagle dostrzegać wszędzie wokół właśnie tę markę? To wcale nie znaczy, że rynek został zalany danym sprzętem. Do działania wkroczył Siatkowy System Aktywacji (RAS), czyli część mózgu dopuszczająca do świadomości tylko niezbędne dla każdego z nas informacje. Podekscytowanie zakupem daje znać systemowi, co jest dla Ciebie ważne i dlatego zaczynasz dostrzegać rzeczy, które do tej pory umykały Twojej uwadze. Jeśli zdasz sobie sprawę z istnienia RAS, możesz próbować świadomie programować go za pomocą wizualizacji czy mantr - pomoże Ci to osiągnąć sukces.

Warsztaty kreatywnie z ASUS 1917Dzięki zastosowaniu przez prowadzącego metod aktywizujących grupę, pierwsze lody zostały szybko przełamane. :)

2. Ustal swój cel

Earl Nightingale powiedział: „Ludzie z celami odnoszą sukcesy, ponieważ wiedzą dokąd zmierzają... To jest aż tak proste.” Tymczasem tylko 4% populacji ma wyznaczony swój życiowy punkt docelowy. Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, gdy ma poczucie kierunku, wie czego chce i dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Realizowanie długoterminowych celów wzmacnia poczucie własnej wartości i budzi do działania kreatywność. Warto więc określić, co chcesz osiągnąć za 5, 10 czy 20 lat.

Warto kierować się koncepcją SMART, zgodnie z którą cel powinien być:

  • Szczegółowy – zawierający konkretny przekaz
  • Mierzalny – by można liczbowo wyrazić postęp jego realizacji
  • Atrakcyjny – by był zgodny z naszymi zainteresowaniami i wzbudzał chęć do działania
  • Realistyczny – możliwy do osiągnięcia
  • Terminowy – wyznaczenie czasu osiągnięcia celu to dodatkowa mobilizacja

Jeśli określony cel jest duży i złożony, trzeba podzielić go na mniejsze zadania, a następnie zorganizować je w czasie. Planujemy "od tyłu" - wiedząc dokładnie, co i kiedy chcemy osiągnąć, ustalamy, na jakim etapie realizacji musimy być o miesiąc, kwartał, czy rok wcześniej. W ten sposób zamiast wykonywać kilka mniejszych zadań, pracujemy nad całością, nie tracąc nigdy z oczu rzeczywistego celu.

Ostatnia ważna sprawa: jeśli masz już cel w głowie, koniecznie go zapisz - to zwiększa szanse jego że realizacji.

3. Masz cel - zadbaj o motywację.

Warto pamiętać, że wewnętrzna motywacja jest silniejsza niż zewnętrzna. Pochwały ludzi mogą dać nam siłę do działania, ale jednocześnie ich negatywne opinie potrafią skutecznie zniechęcić. Dlatego ważne jest wewnętrzne przekonanie, że robi się coś dobrego i ważnego - to daje siłę do pokonania przeciwności losu.

Warsztaty kreatywnie z ASUS 1922

Dobrze jest motywować się wyobrażając sobie swój sukces i osiągnięcie celu - tak robią wszyscy znani sportowcy. Jeśli zadanie jest złożone, zaplanuj sobie nagrody za wykonanie kolejnych etapów. Możesz też powiedzieć innym o swoich planach - taka publiczna deklaracja zmusi Cię do przeanalizowania konsekwencji osiągnięcia i nieosiągnięcia danego celu.

Motywację zwiększa oparcie się na wartościach, które są dla nas ważne - niezależnie czy jest to rodzina, finanse, podróże czy imprezowanie. Trzeba po prostu żyć w zgodzie z samym sobą i niczego nie udawać, bo ludzie szybko wyczują fałsz i stracisz ich zainteresowanie.

4. Dbaj o jakość

Im lepszej jakości wpisy i zdjęcia na Twoim blogu, tym większa szansa na nawiązanie komercyjnej współpracy. Postaw sobie poprzeczkę wysoko i próbuj z każdego posta zrobić małe dzieło sztuki (dobrą inspiracją może być Steve Jobs i jego elektroniczne imperium). Twoje zaangażowanie i pozytywna energia zostaną szybko dostrzeżone przez czytelników.

Pamiętaj, że przy dużych kampaniach liczy się nie tylko layout bloga i staranność postów, ale też Twój wygląd zewnętrzny oraz styl bycia. W biznesie bardzo ważne jest pierwsze wrażenie - ludzie dokonują oceny na podstawie emocji, a nie logiki. Takie skróty myślowe pozwalają oszczędzać czas, choć z drugiej strony łatwo wpaść w ich pułapkę.

Żeby przeanalizować to zagadnienie, trener zaprezentował nam zdjęcie elegancko ubranego pana w średnim wieku i poprosił, żebyśmy zgadli, kim jest i czym się zajmuje. Niedostatek informacji próbowaliśmy zrekompensować przy pomocy intuicji i wyobraźni. Doszliśmy do tak daleko idących wniosków, jak opis eleganckiego wnętrza jego domu, czy wygląd i zawód jego atrakcyjnej żony. Oczywiście jest duża szansa, że jegomość przedstawiony na stockowej fotografii jest w rzeczywistości kimś zupełnie innym, niż sądziliśmy. Ćwiczenie pokazało jednak doskonale, jak działają nasze emocje i że warto używać odpowiedniego wizerunku do budowania zaufania.

Warsztaty kreatywnie z ASUS 2022Grupowa fotka organizatorów, wykładowców i uczestników warsztatu #KreatywniezASUS.

5. Nie daj sobie wmówić, że się nie da.

Na swojej drodze spotkasz wielu ludzi, którzy powiedzą: "tego się nie da zrobić". Nie słuchaj ich. Guzik, gwóźdź, okulary, zapałki, samolot, drukarka 3D - te wszystkie rzeczy były kiedyś niemożliwe, a teraz są dostępne dla każdego. Osiągnięcie celu zależy od Twojej determinacji i pomysłowości. Oczywiście zbyt ogromne wyzwania mogą demotywować - trzeba je po prostu dzielić na mniejsze części.

Dobrym przykładem kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów jest sentencja Harveya Spectera z serialu "Suits": "Jaki masz wybór, gdy ktoś ci przystawia spluwę do głowy? Zabierasz mu broń, wyciągasz większą, zarzucasz blef, albo wybierasz coś z 148 innych opcji. Jeśli nie umiesz myśleć, może się do tego nie nadajesz."

6. Bądź wytrwały

Trzeba dużo czasu i pracy, by osiągnąć sukces jako bloger. Pozycję zdobywa się stopniowo, a po drodze pojawiają się różne przeszkody. Kluczem jest cierpliwość - zamiast małej natychmiastowej nagrody możemy otrzymać dużo większą, choć po pewnym czasie.

Ilustracją tej tezy był film przedstawiający test cukierkowy (ang. Stanford marshmallow experiment). Badacz pokazuje dziecku słodką piankę i daje mu wybór: możesz zjeść tę piankę od razu albo zaczekać i dostać dwie pianki za jakiś czas. Badania prowadzone przez Waltera Mischela dowiodły, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego, satysfakcjonującego życia. Samokontrola wiąże się nie tylko z wyższymi wynikami w testach wiedzy, lepszym funkcjonowaniem społecznym i większym poczuciem własnej wartości, ale pomaga też w radzeniu sobie ze stresem, osiąganiu celów i przezwyciężaniu bolesnych emocji.

Nie wszyscy z nas posiadają wrodzoną silną wolę, ale na szczęście można ją też rozwijać i trenować.

Podsumowanie

Warsztat Marcina Mańki dostarczył mi dużo nowej wiedzy związanej z psychologią blogowania. Motywacja, cele, nastawienie na sukces - to wszystko dało mi swoistego "kopa do przodu". Myślę, że był świetnym uzupełnieniem praktycznej części warsztatów "Kreatywnie z ASUS" (relację z całego wydarzenia znajdziecie tu).

 

Adam Kliczek